1

100. Yıl Mahallesi’ne yeni bir sosyal donatı alanı geliyor

2

THK kurban derisi topladı

3

Tüketici Fiyat Endeksi, Temmuz 2020

4

Jet Çözümler Üretiyoruz

5

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Temmuz 2020

6

Hüseyin Anasız Optimed' de

7

TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ (TÜFE), TEMMUZ 2020

SON DAKİKA

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI TAM BİR FACİADIR

Türk Eğitim-Sen Genel Merkezinin yaptığı ?Ücretli Öğretmen ?araştırmasının sonuçlarını değerlendirdi.

Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamuran Varma, Türk Eğitim-Sen Genel Merkezinin yaptığı ?Ücretli Öğretmen ?araştırmasının sonuçlarını değerlendirdi.

Varma, yaptığı açıklamada, ?Ücretli öğretmenlik uygulaması tam bir faciadır, modern kölelik sistemidir? dedi. Türk Eğitim-Sen Genel merkezinin yaptırdığı araştırma ile ilgili bir açıklama yapan Türk Eğitim-Tekirdağ Şube Başkanı Kamuran Varma, ücretli öğretmenliğin ders başı para aldığını dile getirerek hiçbir özlük hakkına sahip olmadığını söyledi. Ücretli öğretmenliğin aynı zamanda, kalite ve istihdamı da düşürdüğünü dile getiren Varma, ?Hükümetin yeterli sayıda öğretmen ataması yapmadığı için ucuza ücretli öğretmen çalıştırılması, bunu adeta eğitim politikası olarak uygulaması Türkiye Cumhuriyeti Devleti´ne yakışmamaktadır. Dedi.  Eğitimde tasarrufa gidilemeyeceğini her fırsatta söylüyoruz. Devleti yönetenlere sesleniyoruz: Eğitime yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır.

Genel merkezimizin yaptırdığı araştırmamızdan da görüleceği üzere 76 bin 605 ücretli öğretmen çalıştırılmasına rağmen hala 55 il itibariyle 101 bin 339 öğretmen açığı vardır. Dolayısıyla MEB´in ilk yapması gereken öncelikle ücretli öğretmen sayısı kadar kadrolu öğretmen ataması yapmak, ücretli öğretmenliği tamamen kaldırmak, daha sonra da 100 binin üzerindeki öğretmen açığını gidermek için çalışma yapmaktır. Sınıf öğretmenliği, branş dersleri hatta özel uzmanlık gerektiren zihinsel görme-işitme engelliler sınıf öğretmeni olarak Türkiye genelinde tam 9 bin 653 kişinin pedagojik formasyonu olmadan, iki yıllık meslek yüksek okulu mezunu olmasına rağmen ücretli öğretmen olarak derslere girmesi sağlanıyorsa, vay ülkemizin haline! MEB´in ivedilikle ücretli öğretmenliği kaldırması, tüm öğretmenlerin sadece KPSS puan üstünlüğüne göre kadrolu olarak atamasının yapması gerekmektedir. Rekabet, kalite, başarı hedefliyorsak, öğrencilerimizin ücretli öğretmenlik denilen ucube görevlendirme şekline mahkûm etmeyelim? dedi.

300 bin öğretmenimizin atama beklediğini belirten Varma sözlerine şöyle devam etti ; 110 bin öğretmenimiz 3600 ek göstergenin uygulanmasını beklemektedir. 3600 ek göstergenin bir an önce hayata geçirilmesiyle atama bekleyen öğretmenlerin sorunları da çözülmüş olacaktır. Dedi.

Şunu da unutmayalım ki, 47 öğretmenimiz ataması yapılmadığı için intihar etmiştir.

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasıyla eşler farklı illerde görev yapmakta, görev yapan öğretmenlerimizin çocukları anne ve baba özlemi çekmektedir.  Sözleşmeli öğretmenlerimizin de özür grubu atamalarının önü açılmalı, aile birliği sağlanmalıdır. dedi.


Haber Kaynak : Fatih Erge