TÜRK OCAKLARI 45. BÜYÜK KURULTAYI YAPILDI
Ankara Ticaret Odası Meclis Salonu´nda gerçekleşen Kurultay´a Türkiye´ nin dört bir yanından gelen Türk Ocakları şubelerinin delegelerinin yanı sıra Merkez Yönetim Organları, kurullar ve pek çok önemli misafir katıldı
Tarih: 1.5.2019 20:58:31/ 753okunma / 1yorum

Türkiye´nin asırlık sivil toplum kuruluşu olan, Türk milliyetçiliğinin çınarı Türk Ocakları, 45. Olağan Büyük Kurultayı´nı gerçekleştirdi.Türk Ocakları Uzunköprü Şube Başkanı Ahmet Acaroğlu kurultay ile ilgili şu açıklamayı yaptı: 27 nisan 2019 Cumartesi  günü gerçekleştirilen kongreye Genel Kurul Delegeleri olarak Av.Hüsnü Portakal ve Coşkun Oskan ile birlikte katılarak hem tarihi bir görevi yerine  getirmenin mutluluğunu, hem de salondaki  o büyük coşkuyu yaşadık.

 
Ankara Ticaret Odası Meclis Salonu´nda gerçekleşen Kurultay´a katılım yoğundu. Türkiye´nin dört bir yanından gelen Türk Ocakları şubelerinin delegelerinin yanı sıra Merkez Yönetim Organları, kurullar ve pek çok önemli misafir Kurultay´da yerlerini aldılar.
 
Türk Ocakları Genel Başkanı Prof.Dr. Mehmet ÖZ;Türkiye´nin, Türk milliyetçiliğinin ve Türk Dünyasının meselelerine değindiği açış konuşmasında  özetle şunları dile getirdi: “Yirmi birinci yüzyılda, Türk milletinin, Türk dünyasının ve İslâm âleminin geleceği açısından Türk Ocaklı aydınların fikrî, kültürel ve ilmî yeni bir hamleyi hayata geçirmek gibi tarihî bir görevlerinin olduğuna inanıyoruz. Türkiye´de ve Türk dünyasında bu manada ciddi bir birikim mevcuttur. Bu birikimi değerlendirmek için bilim, fikir, sanat, ekonomi ve siyaset alanlarında yoğun bir işbirliğine ihtiyaç vardır.
-Bir kültür (hars) ve bilim mektebi olarak, Türk milletinin birliğinin, Türk devletinin bekasının teminatı olmaya devam edeceğiz. Milletleri yükselten, medeniyetleri ihya edip güçlendiren seçkin bilim, sanat ve siyaset adamlarıdır. Milletin geleceğinin teminatı ise, millî şuur sahibi, iyi yetişmiş, mefkûresi yani ülküsü olan bir gençliktir. Birkaç yıldır Türk Ocakları Akademisi ve Millî Mefkûre Mektebi adları altında yürüttüğümüz faaliyeti  daha sistemli hale getireceğiz.
“Ülkemizin çok önemli sorunları vardır. Ekonomiden eğitime kadar bütün bu meselelerin halli de ciddiyetle değerlendirilmelidir. Zira bir toplumun zaaf ve sıkıntıları elbette onun rakipleri veya dünyada egemen olmaya çalışan güçler açısından “kullanılabilecek” unsurlardır. Bundan şikâyet etmeye, yakınmaya hakkımız yok. Bilge Kağan´ın ihtarını unutmamak, silkinip kendimize dönmek ve uyanık olmak; bu topraklarda kurduğumuz medeniyeti yeni çağda, yeni üslupla, yeniden inşa etme görevimizi gündelik siyasi tartışmaların dışında değerlendirmek mecburiyetindeyiz. Bu vesileyle, mahalli seçimler sırasında ve sonrasında yaşanan gerilim ve kutuplaşma iklimi üzerine yayınladığımız sağduyuya ve sorumluluğa çağrı bildirimizdeki iki cümleyi burada tekrarlamak isterim:
“Yalnız ve sadece Türklüğe hizmet ülküsünün bir araya getirdiği bu kutlu Türk Ocağının sorumlu yöneticileri olarak bu tür tahriklere karşı başta yetkililer, siyasiler, sivil toplum kuruluşları ve basın yayın organları olmak üzere herkesi itidale, sağduyuya, aklıselime ve sorumluluğa çağırıyoruz. Cumhuriyet´imizin kurucu ilkeleri, millî ve tekil (üniter) devlet, demokratik hukuk devleti ve Türk milletinin ortak değerleri etrafında kenetlenmekten başka çıkar yolumuz yoktur.”
“Adaletin ve hukuk devletinin ne kadar hayatî olduğunu son yıllarda yaşadıklarımız bir kez daha tescil etmiştir. Ülkenin birliği ve bekası ancak, keyfiliğin değil kuralların ve hukukun egemen olduğu bir düzenle mümkündür.
Türkiye´de son yıllarda yaşanan gelişmeler dolayısıyla en çok gündeme getirilen konularından birisi de kamuda görevlerin “liyakat” esasına göre verilmesidir. Bu kavram tabii ki kamu görevleriyle sınırlı değildir; ehliyet ile birlikte kullanıldığında bütün işleri ilgilendiren bir kavramdır.”
 Prof. Dr. Mehmet ÖZ, “Türkiye, kendine başka yollar aramamalı, özüne yani Türk´e ve Türklüğe dönmeli, “Türkleşmek, İslamlaşmak ve Çağdaşlaşmak” ilkelerini günümüz şartlarında gerçekleştirmeye odaklanmalıdır. Bu ise sadece kimlik ve kültür konularından değil, çevre sorunlarından enerjiye, küresel adalet arayışından insan haklarına kadar bir dizi konuda yeni, yenilenmiş ve geleceği inşa edecek fikir ve siyasetleri ortaya koymamızı gerektiriyor. Zamanın şartlarına ve geleceğin gereklerine uyum sağlayamayan, akıntıya kürek çeken milletler tarih sahnesinden silinmeye mahkumdur; dünyanın yeniden şekillenişine ve geleceğin tasarımına müdahil olamayan bir milletin medeniyet iddiası olamaz. Biz, tarihin gidişine müdahil olmuş, çağ açıp çağ kapatmış bir ecdadın varisleriyiz. Onlar kendi çağlarını doğru yorumlayarak bunu yaptılar; bize düşen ne geçmişimizi inkâr ne de geçmişimizi körü körüne taklittir. Ondan ders ve ilham alarak yeniyi, geleceği inşa etmektir.
Türk Ocaklılar olarak bu yolda üzerimize düşeni yapmak hepimizin aslî görevidir. Daha çok çalışacağız, çok daha sistemli, koordinasyon ve yakın ilişki içinde çalışacağız. Değerli büyüğümüz İdris Yamantürk´ün veciz ifadesiyle Türk Milletine borcumuz vardır. O, hayatını milletine adadı, diğer büyüklerimiz gibi bizlere örnek oldu. Bizlerin, nefes aldığımız müddetçe millete hizmet yolunda asla fütur göstermeden çalışmamız farzdır.” dedi ve katılımcıları selamlayarak sözlerini noktaladı.
 
Tek listenin olduğu seçimde yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Prof. Dr. Mehmet ÖZ , Prof. Dr. Ayşe Filiz YAVUZ, Prof. Dr. Mehmet ŞAHİNGÖZ,Prof. Dr. Emrah ŞENEL, Aziz Kamil YILMAZ,Doç. Dr. Bülent AKSOY,Mustafa Asım MUTLU,Dr. İbrahim ATABEY,İrfan KAYA,Prof. Dr. İhsan KALENDEROĞLU,
Dr. Esabil EKER

 

Kaynak: Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: TÜRK OCAKLARI BÜYÜK KURULTAYI YAPILDI
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mehmet PORTAKAL
2.5.2019 01:35:37
Değerli büyüğüm işte bu ÖZETLE, Bu haber ile öğrendiğim Katılımcıları kutlar, EMEĞİ geçenlerin ÖMÜRLERİNE bereket der, Saygılar dilerim,
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.8979
EURO
6.5412