TRAKYA BİRLİK KONGRESİ ÇEKİŞMELERE GEBE
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Adaylık Açıklaması
Tarih: 21.12.2018 22:00:00/ 479okunma / 0yorum

Kıymetli üreticiler, saygıdeğer basın emekçileri; bugün burada ürünümüze, emeğimize, alın terimize değer katan, atalarımızdan üreticimize yadigâr kalan Trakya Birliğin geleceği ve gelişimi üzerine toplanmış bulunmaktayız.

Bu basın toplantısı ve hep beraber çıkmış olduğumuz yol sadece biz kooperatif başkanlarının isteği değil, bizlere kendilerini temsil etme yetkisi veren tarlada alın teri döken gerçek üreticinin bizlere yüklediği bir görevdir.

25 Ocak 2006 yılında yapılan Trakya Birlik seçimlerinde 2 liste vardı. O tarihten itibaren yönetim kurullarına, başkanlara, çalışanlara baskı ve tehditlerle hiç kimseye liste yaptırmadılar.  13 yıldır seçim görmeyen ve yanlış politikalar ile küstürülen üreticimizin, zarar eden çiftçimizin, günden güne eriyen kooperatiflerimizin ve Trakya Birliğin kaderini değiştirmek için yola çıkıyoruz. Bu kötü gidişat bizler için bu göreve talip olma zorunluluğu doğurmuştur. Geçen süreçte Trakya Birlik´te üye sayısı 110.000´lerden 30.000 binlere düşmüş durumdadır. Bu kan kaybına mevcut yönetim müdahale etmezken bizler dur demek için burada toplandık. Çiftçi Trakya Birlikten soğumuş, ürününü dökmez olmuştur. Günümüz koşullarında Trakya Birlik, serbest piyasaya göre gübreyi ton başına 100 lira daha pahalıya satmaktadır. Üreticimiz ilk kez tarlasına gübre atamaz olmuş, tarlasına gübre atmadan ürününü ekmiştir. Mevcut yönetim tüm bu sorunları yok saymakta, üreticimizin mağduriyetini görmezden gelmektedir. Çiftçimizin zor zamanlar geçirdiği günümüz koşullarında, üreticinin hakkını savunamayan mevcut yönetim anlayışı miadını doldurmuştur.

Çatısı altında çiftçilik yaptığımız, mücadele ettiğimiz Trakya Birlik son dönemde iyi yönetilememektedir. Geçtiğimiz iş yılı içerisinde 6 kooperatifimiz zarar etmiş olup, Trakya Birlik bu kooperatiflerin bir kısmının %25 hissesini almış, bir kısmının ise gayrimenkullerine el koymuştur. Kurumsallaşmayı başaramamış olan Trakya Birliğimizin iç dinamikleri ile oynanmıştır. Bu süreçte mevcut yönetim ne kooperatiflerimizin zarar etmesine engel olabilmiş, ne üyelerimizin Trakya Birlikten ayrılmasına engel olabilmiş, ne de çiftçimizin alın terinin karşılığını tam olarak verebilmiştir.

Yıllardır süre gelen tek el yönetim anlayışı, mağdur olan üreticimizin sesini duymamış, sorunlarına çözüm olamamıştır. Mevcut yönetim “Üyeler olmazsa kooperatifler olmaz, kooperatifler olmazsa Trakya Birlik olmaz” gerçeğini unutup, hiçbir yönetimsel ve temsil değişikliğine gitmeden, üreticimize bir fikir bir proje sunmadan, kapı kapı gezip “Hiç bir şey değişmesin, böyle gelmiş böyle gitsin” havasında üreticimizden destek istemektedir. Bu durumu kabul etmiyoruz. Trakya Birlik belli isimlerin malı değildir ve aile şirketi gibi yönetilemez. Uzun zamandır baskıyla sindirilen kooperatif başkanları ve delegeler ile 13 yıldır seçim yaşamamış ve bu 13 yılda sürekli eriyen bir Trakya Birlik görüyoruz. Ben ve ekip arkadaşlarım bu duruma “Dur” diyerek yola çıkıyoruz. Uzun zamandan sonra birliğimiz seçim görecek ve üreticimiz tercihini yapacaktır. Sizlere bu demokrasi şölenini yaşatacak Trakya Birlik Yönetim Kurulu Adayı olan ekibimizi tanıtmak istiyorum.

- Malkara Yağlı Tohumlar Başkanı Cem Özkan
- Tekirdağ Yağlı Tohumlar Başkanı İsmet Şirin
- İnegöl Yağlı Tohumlar Başkanı Ali Riza Girgin
- Uzunköprü Yağlı Tohumlar Başkanı Serhat Altın
- Vize Yağlı Tohumlar Başkan Vekili Ersin Aydın
- Lüleburgaz Yağlı Tohumlar Başkanı Rahim Kurt

Yoğun kar yağışı altında bizlere destek olmak için yanımızda olan ve ulaşım sağlayamayıp arayarak desteklerini belirten çok sayıda kooperatif başkanımız, delegemiz ve üreticilerimize çok teşekkür ediyorum. Bu onurlu yola çıkmamızda bizlere destek olan ve bu yolda beraber yürüyeceğimiz herkese sevgi ve saygılarımı sunuyoruz.    

Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.0824
EURO
6.5654