1

Dezenfeksiyon çalışmaları hız kesmiyor

2

Asyaport Bulgaristan' a Transit Yük Gönderdi

3

Kalorifer Kazanlarına Sıkı Denetim

4

Enez Kaplan' dan Sert Çıkış

5

Sinema Salonları 1 Nisan' a Kadar Kapalı

6

Belediye personeline afet eğitimi verildi

7

 Vergi Haftasında Memurlar da Vergi İndirimi İstiyor

SON YÜKLENENLER

Anahtar Kelimeler: Toplumsal Tarih' . sayısı çıktı!

Toplumsal Tarih'in 325. sayısı çıktı!

Ahmet Demirel editörlüğünde derlenen bu dosya, “anayasal gelişimimiz” içerisinde istisnai ve özel bir yere sahip olan bu kanunu her yönüyle, ayrıntılı bir biçimde değerlendiren makalelerden oluşuyor

2021 yılının ilk sayısında 20 Ocak 1921 tarihinde yasalaşan Teşkilât-ı Esasiye Kanunu'nun (bir başka deyişle 1921 Anayasası'nın) kabul edilişinin yüzüncü yıldönümü vesilesiyle hazırlanan özel bir dosyayla okurlarla buluşuyor. Ahmet Demirel editörlüğünde derlenen bu dosya, “anayasal gelişimimiz” içerisinde istisnai ve özel bir yere sahip olan bu kanunu her yönüyle, ayrıntılı bir biçimde değerlendiren makalelerden oluşuyor. Dosya, Türkiye'nin bitmeyen “anayasa sorunu” ve bu çerçevede ele alınan yönetim sistemi, haklar ve özgürlükler gibi meselelerinin tartışılmasına katkı sunacak.
 
Dosya dışındaki sayfalarda ise Ahmet Akşit'in Karagöz'ün çingene olarak tasvir edilmesi ve bunun tarihçesi, Burak Süme'nin Gayrimüslim Kadın Oyuncumuz “Rozali Benliyan”, Siren Çelik'in Priscus, Attila ve Bizans Tarihi, Antonis Anastasopoulos'un İ. Metin Kunt ve İlker Aytürk'ün Jacob (Yaakov) M. Landau ile ilgili yazılar yer alacak.
 
Ayrıca Murat Cankara'nın hazırladığı Osmanlı'nın Tiyatroları yazısı ve Emel Seyhan'ın hazırladığı Osmanlı Basınında Yüz Yıl Önce Bu Ay yazısında Ocak 1921'de yayınlanmış haberler de dergide yer alıyor.
 
2021'e girerken Toplumsal Tarih'te bir görev değişimi yaşanıyor. Yayın yönetmeni Barış Alp Özden, bu aydan itibaren iki buçuk seneyi aşkın bir süredir yürüttüğü görevinden ayrılıyor. Şubat sayısı itibariyle Yayın Yönetmenliği görevini Erhan Keleşoğlu devralacak. Sevgili Barış Alp Özden'e tüm emekleri ve vakfa olan desteği için çok teşekkür ederken yeni yayın yönetmeni Erhan Keleşoğlu'na da hoş geldin diyoruz.
 
Toplumsal Tarih, e-dergi olarak Google Play ve Kobo platformlarında yer alıyor. Eski sayıları e-dergi olarak okuyuculara sunma çalışmaları da devam ediyor.
 
Okuyucular etkinlikler için Tarih Vakfı'nın sosyal medya hesaplarını takip edebiliyor, internet sitesini ziyaret edebiliyor ayrıca Tarih Dostu olarak vakfa destek olabiliyor. Tarih Dostu olunduğunda Toplumsal Tarih dergisi her ay ücretsiz olarak okurlara gönderiliyor, ayrıca Tarih Dostu okurları Tarih Vakfı Yurt Yayınları'ndan %50 indirim sahibi oluyor.
 
İlgili kişi: 
Sezin Bulum 
Marjinal Porter Novelli  
0533 282 29 70  
sezinb@marjinal.com.tr 
 
www.tarihvakfi.org.tr 
12 kişilik Girişim Kurulu'nun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı'nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışma dalı olarak etkinleşmesini sağlamaktır. Devletten tümüyle bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Tarih Vakfı'nın tüm kuruluş sermayesi kurucularının katkılarından oluşmaktadır. Vakıf aynı zamanda, Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim, yayın ve müzecilik kuruluşudur. Tarih Vakfı düzenlediği etkinlikler ve konusunda uzman yayınları ile Türkiye'de bilimsel tarihçilik bilincinin gelişmesinde ve yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vakıf'la ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.tarihvakfi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.