TEKİRDAĞ´DA DEĞİŞİMİN 4,5 YILI
Türkiye´nin en hızlı gelişen ve yaşam standartları en yüksek iller arasında yer alan Tekirdağ´da dev projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Halkımıza verdiğimiz sözleri gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Dedi
Tarih: 24.12.2018 17:12:36/ 20674okunma / 0yorum

BİR BAŞARI HİKAYESİ

TEKİRDAĞ´DA DEĞİŞİMİN 4,5 YILI

Türkiye´nin en hızlı gelişen ve yaşam standartları en yüksek iller arasında yer alan Tekirdağ´da dev projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Halkımıza verdiğimiz sözleri gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Büyükşehir Belediyemizin ikinci ve üçüncü dönemlerinde Tekirdağ, Türkiye´nin parlayan yıldızı haline gelecek. Bu idealimizi gerçekleştirmek ve başarımızı sürdürmek en büyük hedefimizdir,” diyerek, başarıyla sürdürdüğü görevine devam etmek için 31 Mart 2018 Yerel Seçimini kazanarak Tekirdağlılara Sosyal Demokrat belediyecilik ile hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

Güçlü sanayisi, tarımsal üretimi, ticaret merkezleri, gelişmiş ulaşım ağı, lojistik yatırımları, üniversitesi ve turizmiyle hızla büyüyen ve nüfus artışında Türkiye´nin ilk sıralarında yer alan Tekirdağ, Büyükşehir Belediyesi´nin hizmet ve yatırımlarıyla her geçen yıl daha yaşanılabilir bir kent haline geliyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, insana, doğaya çevreye saygılı üretim ve gelişme modeli ile insanın mutluluğunu merkez alarak hizmet politikalarını geliştiriyor. Hizmet yolunda halk ile her zaman iç içe olan Başkan Kadir Albayrak, “Tekirdağ insan odaklı bir model ile büyüyor. Her geçen yıl daha yaşanılabilir bir kent haline geliyor” diye ifade ettiği gelişme ve kalkınma sürecini gazetemize anlattı.

Tekirdağ, 2014 yılında büyükşehir statüsüne kavuştu ve siz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi´nin ilk başkanı oldunuz. Bu süreçte Tekirdağ´da neler değişti.

Tekirdağ´ın, büyükşehir olması kentimiz için her anlamda büyük bir kazanımdır. Büyükşehir Belediyesi olarak 11 ilçemiz ve 355 mahallemizin ihtiyaç sorunlarını hem ayrı ayrı hem de bir bütün olarak ele alarak belediyecilik hizmetlerini il genelinde hakkaniyetli bir şekilde gerçekleştirme imkânı bulduk. Uzun yıllardır ihmal edilen köylerimize; yani kırsal mahallerimize altyapı, üstyapı ve toplu ulaşım hizmetlerini götürdük. Ayrıca klasik belediyecilik hizmetleri alanında olmamasına rağmen kırsal kalkınma, tarım ve hayvancılığı destekleme, eğitim, sağlık, spor ve turizm alanlarında pek çok önemli projeyi hayata geçirme imkânı bulduk. Kentimizin Nisan 2014´teki durumu ile şimdiki durumu karşılaştırıldığında yaşanan değişim daha iyi görülecektir.

Yeni kurulan bir kurum olarak yaşadığınız zorluklar nelerdi ve bu zorlukları nasıl aştınız?

2014 yılı öncesinde Tekirdağ, merkez ilçe de dâhil olmak üzere 9 ilçeden oluşan bir ildi. Kentimizin büyükşehir olmasıyla birlikte “Tekirdağ” merkez ilçemiz “Süleymanpaşa” adını aldı.

Ergene ve Kapaklı ilçelerimiz kuruldu. Yüzlerce köyümüz mahalle statüsüne kavuştu.  Tüm bu değişim ilgili kanunun kabulüyle bir günde gerçekleşti. Yasa ile yapılan bu değişikliğe uyum sağlamak, bu doğrultuda kurumsallaşma ve teşkilatlanma çalışmalarını tamamlamak zor bir süreçti.

Belediyecilik hizmetlerini verebilmemiz için elimizdeki kaynaklar yetersizdi. Şantiyelerimiz yetersiz, iş makinelerimiz atıl, yollarımız bakımsız ve altyapı sorunlarımız büyüktü. Belediyecilik altyapı ile başlar, anlayışımızdan hareketle Tekirdağ ili genelinde daha önce görülmemiş büyüklükte altyapı hamlesi başlattık. Mevcut tesislerimizi modernize ettik ve yenilerini inşa ettik. Etkin ve kaliteli hizmet için araç ve iş makinesi parkurumuzu büyüttük. Hacıköy Asfalt Şantiyemizi faaliyete geçirdik. Tüm bu hizmetleri Büyükşehir Belediyemizin öz kaynakları ile gerçekleştirdik.

2014-2019 hizmet döneminde gerçekleştirmiş olduğunuz proje ve yatırımlarınız nelerdir?

2014 yılından bu yana 2.510 km altyapı ve 1.000 km´den fazla yol yaptık. İnşa ettiğimiz dev arıtma tesisleri sayesinde denizlerimizde evsel atıksulardan kaynaklanan kirliliği büyük ölçüde azalttık. Tekirdağ´da ilk kez beton yol uygulamasını gerçekleştirdik. Süleymanpaşa Sahil Dolgu Alanı çevre düzenlemesini yaptık. Kültürel ve sosyal alanda önemli çalışmalara imza attık. Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projemiz ile tarım ve hayvancılık alanında üretim artışına katkı sağladık. Trakya´nın en büyük Türkiye´nin 2´nci büyük et kombinası olan Malkara Çavuşköy Et Kombinası projemizi hayata geçirdik. Doğal ve tarihi güzelliklere sahip kırsal mahallelerimizi kırsal turizme açtık. 11 ilçede meydan düzenlemeleri yaptık. Malkara Otogarı´nı hizmete sunduk; Süleymanpaşa ve Marmaraereğlisi Otogarlarını ise tamamlanma aşamasına getirdik. Trakya Bölgesi´ne hizmet edecek olan Sebze ve Meyve Toptancı Halleri inşa ediyoruz. Süleymanpaşa Su Ürünleri Hali´ni yakın bir zamanda hizmete sunacağız. Kapaklı, Çerkezköy, Saray ve Ergene´ye modern kültür merkezleri kazandırıyoruz. Ergene Marmaracık Göleti Sosyal Tesisleri Projemizi tamamladık. Muratlı Cemevi´ni hizmete sunduk, Şarköy Cemevi´nin inşaat çalışmaları devam ediyor. Trakya´nın en büyük spor tesisi olan Çorlu Spor Kompleksi hızla yükseliyor. Çerkezköy ve Muratlı´da yarı olimpik yüzme havuzları inşa ediyoruz. Kadınlara, çocuklara ve engellilere yönelik projeler vatandaşlarımızın yüzünü güldürüyor. Mavi Bayraklı Sahillerin sayısını 5´e çıkartarak Tekirdağ´ın turizm potansiyelini daha da güçlendirdik. Cadde, sokak ve kavşak düzenlemeleri kent yaşamını kolaylaştırıyor. Tüm bu çalışmaların sonucunda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi´nin hizmet, yatırım ve projelerini başarısı, ulusal çaplı ödüllerle tescillenmiş oldu.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 2014-2019 hizmet döneminde altyapı yatırımlarının büyüklüğü ile dikkat çekiyor? Belediye Başkanlarının, yerin altına yapılacak altyapıya yatırım yapma konusunda isteksiz oldukları bilinir. Sizin altyapı yatırımlarına bu kadar büyük bütçe ayırmanızın sebebi nedir?

Göreve geldiğimizde 30 büyükşehir arasında altyapı sorunları en büyük olan illerden biri Tekirdağ´dı. Öyle ki altyapısı olmayan köylerimiz vardı. Elbette bu sorunları görmezden gelmek mümkün değildi. Cesaret ve kararlılıkla bu sorunun çözümü için elimizi taşın altına koyduk ve dev altyapı projelerimizi hayata geçirdik. Geride bıraktığımız dört buçuk yılda Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi bünyesinde 784 milyon TL yatırım ile 2.510 kilometre uzunluğunda altyapı yaptık. Bu, Tekirdağ tarihinde görülmemiş büyüklükte bir yatırımdır. Ayrıca yeni su kuyuları açtık. İçme suyu arıtma ve atık su arıtma tesisleri inşa ettik. Mevcut tesisleri modernize ederek arıtma kapasitelerini arttırdık. Kentimizin altyapı sorunlarının çözümü, diğer belediyecilik hizmetlerinin de daha etkin bir şekilde gerçekleştirebilmemizin önünü açtı. Altyapı çalışmalarımız devam ederken halkımız zahmet çekti ama bugün geldiğimiz durum itibariyle herkes yapmış olduğumuz çalışmalardan memnun.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak vaatlerinizi ne ölçüde gerçekleştirdiniz? Önümüzdeki yerel seçimde tekrar bu göreve gelirseniz hangi projeleri gerçekleştireceksiniz?

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi´nin 2014 yılında kurulan bir mahalli idare olması sebebiyle ilk bir buçuk yılımız kurumsallaşma ve teşkilatlanma çalışmaları ile geçti. İnsan odaklı bir hizmet modeli geliştirerek bu alanda başarılı olduk. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından kurumumuza, ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 8001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgeleri verilmesi, kurumsallaşma çalışmalarımızın başarılı olduğunun somut bir göstergesidir. Ayrıca kurumumuz, Kurumsal Mükemmellikte Yetkinlik Kategorisinde 4 Yıldız Ödülüne layık görüldü.

Kurumsallaşma çalışmalarımızı tamamlamamızın ardından son üç yılımızı yoğun bir çalışma temposu içinde geçirdik. Günümüz itibariyle Büyükşehir Belediyemiz, en yüksek hizmet seviyesine ulaşmış durumdadır. Tamamlanan projelerimizin yanı sıra devam eden projelerimiz var. Bu hizmetler kesintisiz bir şekilde verilmeye devam edilmelidir.

İlk 5 yıllık hizmet dönemiyle ilgili hedeflerimizi büyük ölçüde gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. 2. dönemimizde Tekirdağ´ı Türkiye´nin parlayan yıldızı haline getirme idealimizi gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki Tekirdağ, Büyükşehir Belediyemizin 2´inci ve 3´üncü hizmet dönemlerinde yaşam standartlarının yüksekliği, kent sakinlerine sunduğu yüksek refah, turizm yatırımları, üretim tesisleri, ticaret merkezleriyle bir marka kent haline gelecek. Tekirdağ, Türkiye´de model olacak ve gelecekte birçok kent Tekirdağ Modelini örnek alacak.

/resimler/2018-12/24/1716066146828.jpg
Kaynak: Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: TEKİRDAĞ DEĞİŞİMİN YILI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KIRKLARELİ - KESİMOĞLU BİR MAAŞINI BAĞIŞLADI
KIRKLARELİ - KESİMOĞLU BİR MAAŞINI BAĞIŞLADI
Kesimoğlu´ndan Örnek Davranış, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, ‘´Evde Kal, Dışarıda Çalışanları Destekle´´kampayasını bir maaşını bağışlayarak başlattı.
BAŞKAN ALBAYRAK İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARIYLA VİDEO KONFERANS YAPTI
BAŞKAN ALBAYRAK İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARIYLA VİDEO KONFERANS YAPTI
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ilçe Belediye Başkanlarıyla skype üzerinden video konferans sistemiyle görüştü.
BİK TEKİRDAĞ - ORTAK YAYINA TEŞEKKÜR
BİK TEKİRDAĞ - ORTAK YAYINA TEŞEKKÜR
Basın İlan Kurumu olarak, yerel ve ulusal yayın yapan gazetelerimize “Evde Kal, Sağlıkla Kal” sloganlı ortak manşetle çıkma çağrısında bulunduk. Amacımız, küresel salgınla mücadelede hayati önem arz eden tedbirlerin geniş kitlelere duyurulmasıydı.
TEKİRDAĞ - PTT´DEN SOSYAL MESAFE KURALI UYARISI
TEKİRDAĞ - PTT´DEN SOSYAL MESAFE KURALI UYARISI
Tüm iş yerlerimizde sosyal mesafe kuralını uyguluyor, şube ve gişelerde görevli personel sayımızın en fazla iki katı kadar müşteriyi içeride misafir ederek, işlemlerini sırayla gerçekleştiriyoruz.
TUİK EDİRNE BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ TEKİRDAĞ MOTORLU KARA TAŞITLARI ŞUBAT İSTATİSKLERİ
TUİK EDİRNE BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ TEKİRDAĞ MOTORLU KARA TAŞITLARI ŞUBAT İSTATİSKLERİ
2020 yılı Şubat ayı sonu itibariyle Tekirdağ´daki toplam motorlu kara taşıtı sayısı 270 585´ tir.
SÜLEYMANPAŞA - VEFA İLETİŞİM MERKEZİ MERKEZİ KURULDUR
SÜLEYMANPAŞA - VEFA İLETİŞİM MERKEZİ MERKEZİ KURULDUR
Vefa İletişim Merkezi, yalnız yaşayan ya da 65 yaş ve üzeri olup temel ihtiyaçlarını karşılayacak kimsesi olmayan vatandaşlara 24 saat hizmet verecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.5160
EURO
7.2150
Ahmet ACAROĞLU
Ahmet ACAROĞLU
FELAKET GÜNLERİ
MİSAFİR KALEM
MİSAFİR KALEM
KADİR ÇEBİ - ŞİŞEDE MURSALLI ÜZÜM SUYU
Mehmet Mehdi ERGÜZEL
Mehmet Mehdi ERGÜZEL
Prof. Dr. M. Mehdi ERGÜZEL - DİL VE EDEBİYAT EĞİTİMİNİN METNE DAYANMASINA DAİR…
Nezih OKUR
Nezih OKUR
Evrensel Temel Gelir
MERTCAN GÖNEN
MERTCAN GÖNEN
SAĞLIK GÖREVLİLERİNE TEŞEKKÜR
Gülay SORMAGEÇ
Gülay SORMAGEÇ
ALTI AY SONRA
Doç. Dr. Recep ALP
Doç. Dr. Recep ALP
SALGIN NASIL SONLANIR?
Elmas BALIM
Elmas BALIM
DÜŞLER, GERÇEKLER, İSTANBUL
Birgül KEMİKSİZ
Birgül KEMİKSİZ
AKLIMIZI BAŞIMIZA DEVŞİRELİM
Hasan ERGE
Hasan ERGE
EVDE ÜRETİMİN FORMÜLLERİNİ DE ÜRETİN BEYLER!
Nurcan BALIBEY
Nurcan BALIBEY
EVİNDE KAL
Fatih ERGE
Fatih ERGE
YAZIYI OKUYUN, SONRA ZATEN PAYLAŞACAKSINIZ
ElifCE
ElifCE
BİR BİTMEDİNİZ HAYVAN DÜŞMANLARI
Gökhan GÜLER
Gökhan GÜLER
CORONA VİRÜS İLE DİJİTAL DÜNYA DÜZENİ Mİ TEST EDİLİYOR?
İbrahim BİRELMA
İbrahim BİRELMA
RÜŞTÜ BOZKURT´TAN BAZI GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELER
TEKİN ŞAHİN
TEKİN ŞAHİN
Güzel Konuşmak İçin 10 Uzman Tavsiyesi
Kaymaz QARAQAN
Kaymaz QARAQAN
Çille Töreni
Kâmile GÜLGEZEN
Kâmile GÜLGEZEN
OCAK GÜNDEMİ "KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR"
Eralp GÜNAY
Eralp GÜNAY
Bugün İslam Çok Tehlikeye Düştü. İran´da bir hafta
Canan GÜNDÜZ ŞENTÜRK
Canan GÜNDÜZ ŞENTÜRK
KADININ KADIN DÜŞMANLIĞI
Göksel ÇAKIR
Göksel ÇAKIR
KADİR ALBAYRAK İÇİN - BİR TEŞEKKÜR YAZISI -
Şevket KASAP
Şevket KASAP
EMİRYAKUP´ DA
Av. Sevilay KOÇ BOZDOĞAN
Av. Sevilay KOÇ BOZDOĞAN
KONUŞALIM GİTSİN MAKSAT MUHABBET OLSUN
Ethem SÖZEN
Ethem SÖZEN
KAHRAMAN TÜRK!
İsmet COŞKUN
İsmet COŞKUN
AMERİKAN SEYAHATİMDE ALDIĞIM NOTLAR
Yusuf FARIMAZ
Yusuf FARIMAZ
Mustafa Kemal Yoğun Bakıma Kaldırıldı !
Özlem GÜNDOĞDU
Özlem GÜNDOĞDU
TEŞEKKÜRLER SAYIN EŞKİNAT
Biyan ERGE
Biyan ERGE
QARA SEVDA (Kırım Türkçesi)
Yasemin ERGEN
Yasemin ERGEN
MAHÇUP GÜLŞİN!
ERİM ONAN
ERİM ONAN
NASTURİ AYAKLANMASI