TEKİRDAĞ TÜRK EĞİTİMSEN ŞUBESİ 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI BASIN AÇIKLAMASIDIR
Türk Milli Eğitimi; kurucu kadroya sadakatle bağlı, Kuruluş ve Kurtuluş felsefesi üzerine inşa edildi, böyle de devam etmelidir
Tarih: 28.10.2019 23:56:56/ 482okunma / 0yorum

Cumhuriyetimizin 96. Yıldönümünü kutlarken, bu gün özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi; milli tarihimiz açısından eğitmek ve Kuvay-ı Milliye ruhunu onlara anlatmak,  cumhuriyetin nasıl kurulduğunu, bugünlere nasıl gelindiğini gençlerimize aktarmak hayati önem taşımaktadır…!

              Milli mücadelemizi büyük bir zaferle sonuçlandırdık. Bu zaferi de Cumhuriyet´le taçlandırdık. Cumhuriyetin ilanıyla beraber kurucu kadro hemen, tarım, hayvancılık, bilim, teknoloji, sanayi vb. yatırım ve kalkınma hamleleri yaparak, yoksullukla mücadele dönemini de başlattı. Türk milletinin emperyalizme boyun eğmemesi için her alanda kalkınmayı bir an önce gerçekleştirmemiz şarttı.

              Türk Milli Eğitimi; kurucu kadroya sadakatle bağlı, Kuruluş ve Kurtuluş felsefesi üzerine inşa edildi, böyle de devam etmelidir. Yaşı ve eğitim seviyesi, mesleği her ne olursa olsun her bir insanımız; tarih bilgi ve bilinci, milli kültür, Türk devleti ve milletinin bölünmez bütünlüğü ülküsüyle yetiştirilmelidir. Eğitim sistemimizdeki sürekli oynamalar çocuklarımızı sistem değişiklikleriyle hayal kırıklığına, moral bozgunluğuna sokmak son derece tehlikelidir.
             Türkiye Cumhuriyeti, binlerce yıllık Türk devlet geleneğinin son halkasıdır. Cumhuriyeti kuran kadro, bir önceki devletimizin aydın ve kurmay kadrosudur. Atatürk bu toprakları vatan yapmış, Türk milletine düşman olanları ayıklamış, hainleri bertaraf etmiş, hak ve özgürlükleri sağlamış, demokrasiyi tesis etmiş, hürriyet ve istiklal için savaşmış, milli, çağdaş bir devlet kurmuştur. Özgürce aldığımız her nefesi bu ülkenin kurucu kadrosuna, şehitlerimize ve Atatürk´e borçluyuz. Dolayısıyla Büyük Önderimiz Atatürk´e, bin bir emekle kurulan Cumhuriyetimize ve kazanımlarına sahip çıkmak hepimizin görevidir. Bu minvalde Cumhuriyeti, Atatürk´ü, Türklüğü çocuklarımıza en iyi şekilde anlatmalıyız. Küçük yaşlardan itibaren Atamızın ilke ve inkılâplarını, hedeflerini çocuklarımıza bıkmadan, usanmadan anlatmalı, Cumhuriyetin önemini kavratmalıyız. Unutulmasın ki; karanlığı, iyi yetişen, bayrak, millet sevgisiyle yoğrulmuş, çağdaş değerleri kılavuz edinen çocuklarımızın, gençlerimizin aydınlığı boğacaktır.
             Ayrıca eğitimciler olarak bizler, milli bayramlarımızın adına yaraşır şekilde kutlanmasını istiyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nı ve tüm milli bayramlarımızı alanlarda halkın katılımıyla, vatandaşlarımızın milli şuur ve heyecanı ile doyasıya hissedeceği ve yaşayacağı şekilde eski görkemiyle kutlamalıyız. Devletimizi yönetenler bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli, bayramlarımız kısır, siyasi, ideolojik hesaplaşmalara heba edilemeyecek kadar değerlidir. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96.yılını kutlarken başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK´ü, silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz.

             Tekirdağ Türk Eğitim-Sen ailesi olarak; Cumhuriyet ve kazanımlarımızın sahibi, takipçisi ve yücelticisi olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

                                                                                     Kamuran VARMA

                                                                   Tekirdağ Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı
Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.9191
EURO
6.5680