Ayhan içel
15.07.2020 13:53:29
Elime sağlık işte medeni denilen avrupa bu.

1

100. Yıl Mahallesi’ne yeni bir sosyal donatı alanı geliyor

2

THK kurban derisi topladı

3

Tüketici Fiyat Endeksi, Temmuz 2020

4

Jet Çözümler Üretiyoruz

5

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Temmuz 2020

6

Hüseyin Anasız Optimed' de

7

TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ (TÜFE), TEMMUZ 2020

SON DAKİKA

Anahtar Kelimeler: Tahammülsüzler topluluğu Avrupa

Tahammülsüzler topluluğu Avrupa

Tekirdağ Balkan Türkleri Derneği Başkanı Aydın Ersoy Srebrenitsa katliamının 25. Yıl dönümünde çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ersoy, Sırp Kültürüyle Avrupa Kültürü arasında paralellik olduğunu belirterek “katliamları engellemek için çok daha fazla güçlü olmamız gerektiğini” belitti.  

SIRP KÜLTÜRÜ İLE AVRUPA KÜLTÜRÜ
Tekirdağ’ın en köklü sivil toplum kuruluşlarının başında yer alan Balkan Türkleri Derneği’nin başkanı Aydın Ersoy Sırp Kültürü ve Avrupa Kültürü arasında benzerlikleri sıralayarak katliam kültürünün Avrupa ruhuyla bağdaştığını ifade etti. 

 

Ersoy açıklamasına şöyle devam etti: 1991-1995 yılları arasında yaşanan Yugoslavya iç Savaşı sırasında 1995 yılında Sırp General Ratko Mladiç komutasındaki ağır silahlı birliğin en az 8 bin Bosnalı Müslümanı katletmesi sonucunda neredeyse tamamı Müslüman olan Srebrenitsa, bugün yarıdan fazlasının Sırplardan oluştuğu bir kasabaya dönüşmüştür. 
Kadın, çocuk ve yaşlıları ayırmaksızın 11 Temmuz 1995 yılında başlayan katliam 8 bin üzeri sivilin katledilmesi ile sonuçlanmıştır. Birleşmiş milletlerin güvenli bölge olarak ilan ettiği yer olan Srebrenitsa diğer bölgelerde savaşın devam etmesi nedeniyle sivillerin toplanma kampı haline gelmiş ve katledilen sayısı bu yüzden arttmıştır. 400 Silahlı Hollandalı Barış Gücü Askerlerinin varlığı katliama engel olamamıştır. 
Avrupa’nın göbeğinde yaşanan bu katliam 2. Dünya savaşından sonra yaşanan en büyük toplu insan kıyımıdır. 

AYNI TARİHLERDE RUANDA
1. Dünya Savaşına kadar Fransa sonra Belçika sömürgesi olan Ruanda’da etnik ayrımcılık tohumları 1940 lı yıllarda atılmaya başlanır. Belçika aynı soydan, aynı inançtan olan insanları yapay gerekçelerle birbirlerine düşman etmeye başarılı olur. 1994 yılında patlak veren olaylarda birbirinden nefret eder hale gelen 2 etnik grup 100 günde kendi komşusunu, akrabasını çocuk, kadın yaşlı ayırt etmeksizin vahşice kesmeye başlar. 100 günde 800 bin insan bu şekilde katledilir. Bu katliamı Ruanda da siyasi etkinliği olan Fransa, Belçika ve BM görmezden gelir. 

 

FRANSA’NIN SÖMÜRGE BAKANLIĞI 
Günümüz Avrupa’sında medeniyet, demokrasi beşiği gibi kendini lanse eden Fransa halen Sömürü bakanlığını aktif olarak kullanmaktadır. Ve neredeyse Afrika’nın yarısı halen sömürü devletleri olarak Fransa’ya dudak uçuklatan miktarlarda vergi vermektedir. 


KATLİAMLARI ENGELLEMEK İÇİN
Sonuç olarak Avrupa başka medeniyetlere, farklı inançlara ve fikirlere her zaman tahammülsüz olmuştur. Farklılıkları en vahşi şekilde ortadan kaldırmaya meyilli bu kültürün bir parçası da Aşırı Sırplardır. Dün yapılanların yakın gelecekte yapılmayacağını kimse garantisini veremez. Bu nedenle ülkemizin teknolojik alanda üstünlük sağlaması dünya barışı açısından oldukça önemlidir.