1

Limon ihracatında ön izin şartı kaldırıldı

2

Domates Üretiminde Türkiye Rekoru

3

Süleymanpaşa’da büyük Korona virüs denetimi

4

Çekirdeksiz Sultani Üzüm ihracat yolcusu

5

Koku sorununu Meclise taşıdı

6

 HIZIR GİBİ İŞ ADAMI

7

Konteynerler Yıkanıyor ve Dezenfekte Ediliyor

SON DAKİKA

Öğrencilerden sonra akademisyenlerden de Beykoz’a tam not

Bağımsız üniversite araştırmaları yapan Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı’nın [ÜniAr] son araştırmasında akademisyenler üniversitelerine not verdiler

ÜniAr’ın Akademik Ekoloji: Akademisyenlerin Gözünden Üniversiteler Araştırması’nda akademisyenler akademik özgürlükten üniversite yönetiminden memnuniyete kadar 11 alanda üniversitelerine not verdiler. Beykoz Üniversitesi, araştırmada aldığı yüksek notlarla akademik iklime katkısını ortaya koydu. “Üniversitelerin Akademik Ekoloji Genel Sıralaması”nda Türkiye’deki 194 üniversite içinde Beykoz Üniversitesi 9’uncu, 68 vakıf üniversitesi arasında ise 5’inci olarak önemli bir başarı elde etti.

Bağımsız üniversite araştırmaları yapan Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı’nın [ÜniAr] son araştırmasında akademisyenler üniversitelerine not verdiler. ÜniAr’ın “Akademik Ekoloji: Akademisyenlerin Gözünden Üniversiteler 2020” adını taşıyan araştırmasına Türkiye’deki 126 devlet ve 68 vakıf toplam 194 üniversiteden 16 bin 624 akademisyen katıldı. Anket yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmada akademisyenler, akademik özgürlükten akademik kültür ve desteğe, üniversiteye bağlılıktan ilişkisel toksiditeye (dedikodu, kıskançlık, mobing) kadar 11 farklı başlıkta üniversitelerini değerlendirdiler. Araştırma sonucuna göre akademisyenler, Türk üniversitelerine akademik özgürlükte 100 üzerinden 64.5 ile en yüksek puanı verirken, en düşük not ise 48.4 ile dedikodu, kıskanlık, mobing gibi ilişkisel toksidite alanında oldu.

Beykoz’a yüksek notlar

Kısaca ‘Akademik Ekoloji” olarak da adlandırılan ÜniAr araştırmasında 68 vakıf üniversitesi arasında Beykoz Üniversitesi de aldığı yüksek notlarla başarısını ortaya koydu. Beykoz Üniversitesi “Üniversitelerin Akademik Ekoloji Genel Sıralaması”nda Türkiye’deki 194 üniversite içinde 9’uncu üniversite, 68 vakıf üniversitesi arasında ise 5’inci olarak önemli bir başarı elde etti. Akademik kültürü önemseyen ve değerli bulan üniversitelerin de ortaya konulduğu araştırmada Beykoz Üniversitesi, “Üniversitelerin Akademik Kültür ve Destek Sıralaması”nda genel sıralamada 194 üniversite içinde 10’uncu üniversite, 68 vakıf üniversitesi içinde ise 3’üncü üniversite oldu.Akademik özgürlüğü var

Beykoz Üniversitesi, bilimsel ortamı destekleyen yapısıyla da araştırmada farkını ortaya koydu. Üniversite, “Üniversitelerin Akademik Özgürlük Sıralaması” başlığı altında 20’inci sırada yer alırken, 68 vakıf üniversitesi içinde ise 12’inci sıraya yerleşti. Akademik Ekoloji 2020 Araştırması’nda, akademisyenlerin kendi kurumlarının yönetimine güvenleri, yönetsel işleyişte şeffaflık ve yönetimin adalet düzeyi de “Üniversitelerin Yönetimden Memnuniyet Sıralaması” başlığı altında değerlendirildi. Bu başlıkta da Beykoz Üniversitesi, tüm üniversiteler arasında 12’inci sırada, vakıf üniversiteleri arasında ise 7’nci sırada yer aldı.

Ticarileşme algısı düşük

Ayrıca, akademisyenler Beykoz Üniversitesi’ni “Öğretim Seviyesi Yüksek Kalitede Algılanan Üniversiteler” arasında tüm üniversitelerde 29’uncu sıraya, vakıf üniversiteleri arasında ise 20’nci sıraya konumlandırdı. ÜniAr araştırmasında ülkemizde kâr amaçlı özel üniversite bulunmamasına rağmen vakıf üniversitelerinin ticari kuruluşlar gibi davranıp davranmadıkları da sorgulandı.  Beykoz Üniversitesi “Vakıf Üniversitelerinde Ticarileşme Sıralaması”nda vakıf üniversiteleri arasında “akademisyenlerinde üniversitelerine ilişkin ticarileşme algısının az sayılabilecek düzeyde” olan üniversiteler arasında yer aldı.

Editöre Not: İstanbul Kavacık’ta 2016 yılında kurulan Beykoz Üniversitesi’nin temeli, 2008’de Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun kurulması ile atıldı. Rektörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Durman’ın yaptığı Beykoz Üniversitesi’nde; ‘İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’, ‘Sanat ve Tasarım Fakültesi’, ‘Sosyal Bilimler Fakültesi’, ‘Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ olmak üzere dört fakülte, ‘Yabancı Diller Yüksekokulu’, ‘Sivil Havacılık Yüksekokulu’ olmak üzere iki yüksekokul, Meslek Yüksekokulu, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu olmak üzere iki meslek yüksekokulu ve yüksek lisans ve doktora programlarının sunulduğu bir Lisansüstü Programlar Enstitüsü yer almaktadır.

 

 

 

 

Haber Kaynak : Hasan Erge