MUHTARLAR KONUŞTU: YENİDEN BAŞKAN GÖRMEK İSTİYORUZ
Tekirdağ´ın Malkara İlçesinde Köyden Mahalleye dönüşen Muhtarlar ile buluştuk. Muhtarlar Derneği Lokalinde bir araya gelerek onlarla söyleşi yapma imkânı yakaladık. Her biri Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin hizmetlerinden bahsederken gözlerinde mutluluk ve geleceğe dair umut taşıyorlardı. Taşıyorlardı çünkü bu dönem mahallerine yapılan hizmetlere dünya gözüyle şahitlik yapmanın memnuniyeti ile geleceğe dair insanca yaşamamın umutlarını taşıyorlardı.
Tarih: 29.11.2018 13:34:31/ 15378okunma / 0yorum

Izgar Mahalle Muhtarı Fahrettin Düşünen, Gönence Mahalle Muhtarı Süleyman Galata, Yaylagöne Muhtarı Akgül Öztürk… Malkara´da, Mahallesine muhtarlık yapan cesaretlerini ve benliklerini ortaya koyarak imza atan 58 muhtardan sadece 3´ü. O gün diğer muhtarlarımız da oradaydı randevu saatimize yaklaşık 45 dk gecikmemiz sonucunda hayvanlarına bakmak zorunda olan muhtarlarımız ile görüşmek mümkün olamadı.
3 Muhtarımızla yaptığımız söyleşiyi genelin görüşü olarak sizlere aktarıyoruz:

Izgar Mahalle Muhtarı Fahrettin Düşünen: Biz Mahalleli olmak istemedik, bize sorulmadı, bize sorulmadan biz köylüleri mahalleli yaptılar. Bu iyi mi oldu kötü mü oldu bilmiyoruz. Belki ilerleyen günlerde iyi olacak ama köylü statüsünün kalması bence daha iyiydi. Tarım ve Hayvancılık köylerde daha rahat yapılıyor, şimdi mahalle olduğumuz için bazı kanunlar değişti yani hayvancılık zora girdi. Bugün bunu tüm muhtar arkadaşlarım dile getirir. Tarım da ona keza… Artık şehirli olduk, köye olan destek ile şehre olan destek farklı. İşte tam burada Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin farklılığını gördük. Tarım ve Hayvancılığa olduğundan fazla önem verdi. Yem bitkileri tohumları dağıtımı, hayvanlarda damızlık koç dağıtımı, mera ıslahları (kendi köyümde 2 bin dönüm ıslah yapıldı)

Fatih ERGE: Mera Islahını biraz açar mısınız bu ne demek?

Izgar Mahalle Muhtarı Fahrettin Düşünen: Birebir içinde olduğum için şöyle anlatmak isterim; meralarımız atıl vaziyette kaldı bakımı yapılmayınca çalılık olmaya, farklı otlar türemeye başladı. Büyükşehir Belediyesi bu konuda çalışma yaparak meralarımızın bakımını, gübrelenmesini sağladı. Bu sayede meralarımızda verim arttı ve hayvan yemi maliyetlerimiz azaldı.
Hayvancılıkta yem bezelyesi tohumu, fiğ tohumu üreticilere dağıtıldı ve yem bitkisi elde ettik. Bu bizler için çok büyük destek oldu.


F. E.: Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin mahallenize olan katkısını anlatır mısınız?

Yaylagöne Muhtarı Akgül Öztürk: Bildiğiniz gibi bizim mahallemiz köyden dönüşüm olduğu için uyum sürecimiz oldu. Belediyemiz hizmetlerde çok çabuk geldi ve çöpler olsun, konteynerler olsun düzenli bir şekilde toplanmaya başladı. Daha önceden insanlar çöplerini yol kenarlarına, meralara atarlardı. Bu hem çevre sorunu yaratır hem de meraların bozulmasına neden olurdu. Malkara Belediyemiz ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz bu konuda gerekli adımları atarak dönüşüm malzemesi olan çöplerimizi ayrı ayrı alarak ekonomiye kazandırdı. Mahallemizde herkes avlularını düzenlemeye başladı yani yavaş yavaş mahalleye yakışır bir hal almaya başladık bu dönemde, bundan sonraki dönemde daha da iyi olacak. Bizim için önemli olan Kadir Başkanımızla sık sık bir araya gelmemiz. Hemen hemen her ay köyümüze uğrar, gelemediği zaman biz gideriz. Kadir başkanımdan insan olarak ta yaptığı hizmetler olarak ta çalışkanlığı olarak ta çok memnunuz. Yapabileceğinin azamisini yapan gayretli bir insan. İkinci dönem de Kadir Albayrak´ı görmek istiyoruz. Ondan daha iyi yapabilecek birisini şuan göremiyorum.


Gönence Mahalle Muhtarı Süleyman Galata: Köyüm adına ben Kadir Başkana teşekkür ediyorum. Benim köyümde bundan 3 yıl önce bir sel felaketi yaşandı. Gece yarısı Kadir Başkan beni aradı ve gereken her şeyi halkımıza yaptık. Ben bu tutum karşısında gururlandım ve kendilerine teşekkür ederim. Çalışkanlığını her zaman takdir ederim, zaten diğer arkadaşlarımız gerekeni söylediler. Bir dahaki döneme Kadir Başkanı yeniden görmek isteriz. Kadir Başkan bizim abimiz babamız, bir derdimiz var açarız telefon derdimizi anlatırız. Her saat arayabiliyoruz.


F.E: Tekirdağ İl genelinde Muhtarlar bir araya gelerek 254 imza toplayarak Kadir Albayrak´ı yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı görmek istediklerini belirtmişler. Bunlardan 58 imza Malkara´ya ait. Süreci bir anlatabilir misiniz?

Izgar Mahalle Muhtarı Fahrettin Düşünen: Saray Muhtarlar Deneği bir çalışma başlatmış… -Bizler ilçelerdeki muhtar arkadaşlarımızla devamlı irtibat halindeyiz-. Arkadaşlar biz Kadir Başkan´a muhtarlar olarak destek olacağız diye bir kampanya başlatmışlar. Bu ateş bize de sıçradı bizde tekrardan aday gösterilmesi için muhtar arkadaşlarla görüştük ve imzayı verdik. Bu yaptığımız girişimin Kadir Başkanla hiç alakası yoktur tamamıyla kendi inisiyatifimiz doğrultusundadır.
Muhtar arkadaşlarımız da az önce belirttiler. Böyle hizmet aldığımız bir kurumun başında Kadir Başkanı görmekten mutluluk duyarız. Bu sadece birkaç muhtarın değil il genelinde 254muhtarın görüşüdür. Ve bu imzalar tamamen muhtarların kendi iradeleri altında verildi. Hiçbir zorlama altında olmadık.


Gönence Mahalle Muhtarı Süleyman Galata: Bana Kadir Başkana imza topluyoruz destek olmak ister misin dedi muhtar arkadaşım ben de açık ve net destek olurum dedim ve imzamı attım. Benim siyasi görüşüm yok, her hangi bir partiye üyeliğim de yok. Ama adam çalışkan, o yaşta adamın yaptığını yapamayız ben 50 yaşındayım yaptığını yapamam. Hiçbir muhtar sabah 5´te kalkmaz, 1 gün değil 2 gün değil her gün böyle…

Izgar Mahalle Muhtarı Fahrettin Düşünen: Malkara için konuşuyorum. İlçemizde 77 mahallede bizde 58 adet imza çıktı, o imzalar belki 70-77 olacaktı ama bazı arkadaşlara ulaşılamadı, aradık köylerinde yoktu, şehir dışındaydılar… Dediğim gibi belki de o imzalar 70-77 olacaktı. Muhtar arkadaşlarımızın içinde vermeyen de vardı. Ben vermeyeceğim dedi –eyvallah dedik. O herkesin kendi görüşüdür dedik saygı duyduk. Burada herhangi bir siyasi görüş te belirtilmedi.


F.E: Baskı altında imza verdiğiniz söyleniyor?

Izgar Mahalle Muhtarı Fahrettin Düşünen: Benim gibi arkadaşım da muhtar… Gönence Muhtarımız Süleyman abiye geldim Kadir Başkan´a destek oluyoruz tekrar aday gösterilmesini istiyoruz, böyle böyle bir kampanya başlattık siz de katkıda bulunur musunuz dedim, daha lafımızı bitirmeden muhtar arkadaşlarım –tabiki, -neden omasın, -biz de istiyoruz, -ne yapmamız gerek dediler. İşte bak dilekçe hazırladık, buyurun bir tane de siz yazın kaşenizi, mührünüzü basın altına imzanızı atın… Bu imzanın sahte olması mümkün mü? Bir muhtar olarak başka bir muhtar arkadaşıma ne kadar baskı yapabilirim, nasıl baskı yapabilirim ben bunu bir türlü anlayamadım.


-Fatih ERGE: Böyle konularda belediyelerin yaptırım gücü olmadığını biliyoruz, zaten organizasyon belediyeye ait değil. Siz muhtar olarak arkadaş ben imza vermiyorum dedikten sonra belediyenin size nasıl bir yaptırımı olabilir?

Izgar Mahalle Muhtarı Fahrettin Düşünen: Hiçbir şey yapamaz. Kesinlikle yapamaz. Ben baskı altında imza verildi söylemine kesinlikle katılmıyorum.


F.E: Yaptığımız söyleşiye göre burada Kadir Başkanın sevildiğini anlıyoruz, yapılan hizmetlerden vatandaş memnun. Bundan sonraki süreci hep birlikte takip edeceğiz, göreceğiz. Görüyorum ki burada gönülden geçenler söylendi, memnuniyetler dile getirildi. İnşallah Allah herkesin gönlüne göre verir diyoruz ve muhtarlarımızdan son sözlerini alıyoruz.


Yaylagöne Muhtarı Akgül Öztürk: Kadir Başkanımızı tekrardan başkan olarak görmek istiyoruz. O´nu seviyoruz, hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz kendisine. Ondan Allah razı olsun.

Gönence Mahalle Muhtarı Süleyman Galata: Biz Kadir Başkanı partili partisiz seviyoruz, hiçbir partiye üye değilim ama çalışmaları için teşekkür ederim. Adam sabah 5´te kalkıyor görevini yapıyor, O bizim babamız. Bir gün değil her gün böyle buna can mı dayanır. Allah, güç kuvvet sağlık versin. Diğer partili bir muhtar arkadaşım bile Kadir Başkanı çalışkanlığından dolayı takdir ediyor yeniden Kadir Başkanı başkan olarak görmek istiyoruz.

Röportaj: Fatih ERGE

Kamera: Elif Kurtulmuş
Video Tarihi: 29.11.2018 13:34:31
Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.6964
EURO
6.3027