MİLLETVEKİLİNDEN SOKRATES´ E İTİRAZ VAR
Sokrates´, dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez, demişti
Tarih: 27.11.2018 21:42:38/ 250okunma / 0yorum

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa´nın 98, TBMM İçtüzüğü´nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanmasını arz ederim.  26.11.2018

Dr. İlhami Özcan AYGUN / CHP Tekirdağ Milletvekili

Cumhuriyetimizin kurucusu ve Kurtuluş Savaşı´nın Önderi Mustafa Kemal Atatürk´e Başöğretmen Unvanı verilişinin 90. Yıldönümünü kutladığımız bu yılki 24 Kasım Öğretmenler Günü´nde Tekirdağ Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü´ne Sokrates´in sözlerinin yazıldığı pankart asılması, örtülü bir mesajdır.

Sokrates´in “Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez” sözlerinin yazılı olduğu pankartın içeriğine itirazımızın olması mümkün değildir. Sözlerin içeriği anlamlıdır. Ancak 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamasının kaynağı olan Atatürk´e ve O´nun öğretmenlikle ilgili önemli sözlerine hiçbir atıf yapılmaması, iletişimde “bildirişimsel sezdirim” olarak tanımlanan nitelik taşımaktadır. Atatürk´e ve O´nun fikirlerine duyulan rahatsızlık; açıkça söylenemese de atıf yapılmamak suretiyle sezdirilmektedir.

Bu bağlamda;

1)      Milli Eğitim Bakanlığı´nın (MEB); Danıştay´ın kararının bozulması amacıyla verdiği 11 sayfalık temyiz dilekçesinde; Andımızın okullarda okunmasının askeri ağırlıklı rejimlerde uygulandığı yönünde itirazda bulunması dikkat çekicidir.  Okullarda Atatürkçülük ile ilgili ders saatlerinin de azaltıldığı dikkate alındığında 24 Kasım Öğretmenler Günü´nde Atatürk´e atıf yapılmaması, planlı bir anlayışın tezahürü müdür?

2)      Okullarda Atatürk´ü, hedeflerini, aklı ve bilimi esas alan ilkelerini genç kuşaklara en iyi ve doğru şekilde özümsetmek üzere yeni bir program uygulayacak mısınız?

Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072