MEHMET NUSRET ESİ, ENVER PAŞA´ YI ANLATIYOR
Bugün, Enver Paşa´nın asıl adı Hagop Melkumyan, isminin Rusçalaştırılmış şekli de Yakov Arkadiyeviç Melkumov olan aslen Ermeni bir Kızılordu subayının emrindeki müfreze tarafından şehid edilmesinin tam 96. yıl dönümü...
Tarih: 4.8.2019 01:13:01/ 486okunma / 0yorum

Türklerin büyük şehidi Enver Paşa 96 yıl evvel bugün şehit edildi. Yakın tarihimize dair elinde güçlü arşiv bulunan Değerli insan Mehmet Nusret ESİ,  altta tamamını neşrettiğimiz güzel bir yazı ve konuya dair 4-5 fotoğraf ile şehidimizi anarak kendi sosyal hesabından da paylaşmış. Günün anlamına uygun düşmüş inancıyla paylaştık. ESİ destumuza milli hassasiyetinden dolayı teşekkür ederiz.
ENVER PAŞA İLE İLGİLİ 4 SENE EVVEL ÇIKAN ÖNEMLİ RESİM VE BELGELERİ SİZLERLE PAYLAŞACAĞIM

TAM 97 sene önce bugün, sabahın erken bir vaktinde ve belki de siz tam bu yazıyı okuduğunuz anda Orta Asya´da, Pamir Dağları´nın eteklerindeki Çegan Tepesi´nde bir Rus mitralyözü etrafa ateş kustu ve namluya doğru yalınkılıç dörtnala ilerlemekte olan süvari kanlar içerisinde yere yığıldı.

Henüz, 41 yaşındaydı... Dolu dolu yaşadığı ömrünün bu son macerası günler sonra ölüm tutanağı haline getirilecek, sararmış bir kâğıda, "Şehîd-i muhterem Enver Paşa Hazretleri pek mukaddes ve yüksek bir maksad peşinde Buhara´da Belcivan Vilâyeti´nin Çegan isimli mahallinde Kurban Bayramı´nın ikinci günü olan 4 Ağustos 1922´de, öğle vaktine yakın bir zamanda, temiz kanını toprağa akıta akıta, kahraman ve mert bir şekilde şehâdet rütbesine nâil olmuştur" diye yazılıp mühürlenecekti.

Bugün, Enver Paşa´nın asıl adı Hagop Melkumyan, isminin Rusçalaştırılmış şekli de Yakov Arkadiyeviç Melkumov olan aslen Ermeni bir Kızılordu subayının emrindeki müfreze tarafından şehid edilmesinin tam 96. yıldönümü... Enver Paşa´yı seversiniz veya sevmezsiniz, size kalmıştır ama tarihimizdeki çok önemli yerini hiçbir şekilde gözardı edemezsiniz; zira onun iktidar yılları imparatorluk tarihimizin ve kaderimizin bir dönüm noktasıdır. Paşa´nın ölüm yıldönümünü işte bu sebeple, yani onun tarihimizdeki yerini önemsememiz ve unutmamamız gerektiği için hatırlatmak istedim.

BAKIN ENVER PAŞA TÜRKİSTAN´DA DAVASI UĞRUNA SAVAŞIRKEN EŞİNE YAZDIKLARI, BUGÜN DİNDAR GEÇİNİP PAŞAYI SUÇLAYAN DİN İSTİSMARCILARINI NASIL YALANCI ÇIKARTIYOR:

"Bunları yazarken ne kadar sıkıntı ve kalp azabı içinde bulunduğumu bilemezsin. Bir taraftan şahsımı tatmin için hemen her şeyi bırakarak senin kucağına atılmak üzere hareketimi emreden bir ses bağırıyor; diğer taraftan kırk milyon Türk ve müslümanın ve buna bağlı milyonlarca İslâm´ın boğuk, canhıraş iniltisi bana ‘İmdad, imdad! diye sesleniyor. Böyle sürüne sürüne, toprak odalarda duman içinde, maddeten ve senden uzak mânen, yalnız Türkleri ve İslâmları kurtarmak teşebbüsüyle yaşıyorum. Bana dua et, hem de çok dua et, beni unutma. "
 
BİZ DE SENİ UNUTMADIK PAŞAM. ALLAH RAHMET EYLESİN.
Kaynak: Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: MEHMET NUSRET ENVER PAŞA ANLATIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.0824
EURO
6.5654