KEŞAN BELEDİYESİ, KÖMÜR NUMUNESİ ALIMLARINA DEVAM EDİYOR
Uygunsuz kömürlere denetim
Tarih: 24.1.2019 23:27:30/ 1411okunma / 0yorum

Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Zabıta Müdürlüğü ekiplerince  ilçedeki uygunsuz kömür kullanımının önüne geçebilmek amacıyla yürütülen kontrol çalışmaları kapsamında; apartmanların kazan dairelerinden, kömür depolarından kömür numunesi alımlarına devam ediliyor.

Keşan Belediyesi´nin ilçede kullanımına devam edilen kömürlerin denetlenmesi hususunda üzerine düşen görevleri yerine getirdiğini belirten yetkililer, “Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü olarak kontrollere devam ediyoruz. Kazan yakma saatlerine de kömürün kalitesine de çok dikkat edilmeli. Kömür, İl Mahalli Çevre Kurulu´nda alınan kararlar doğrultusunda satılmalı ve bulundurulmalı.

Geçen yıla oranla Keşan´da hava kirliliğinin büyük oranda azalmasının kömür kalorisinin yükseltilmesinin ve denetimlerden olumlu sonuçlar alınmasının ve doğal gaz kullanımının çok büyük etkisi var.” denildi.

Yetkililer; ”Kış mevsimi boyunca kömür numune alımlarının devam edeceğini, alınan numunelerin akredite olan laboratuvarlara gönderildiğini,  sonuçların  MÇK´da belirlenen sınır değerlerin altında kalan kömürlerin toplatıldığını ve İlk numune alımından sonra 2. numune alımında da değerleri sınırların altında kalan firmaların satış izin belgelerinin 1 yıl süreyle iptal edildiğini belirttiler.

Ayrıca kalorifer yakıcılarının da sabah 06.00-09.00- akşam 16.00-19.00 yakma saatlerine ve yastıklama diye tabir edilen yakma tekniğine uymalarını istiyoruz. ” şeklinde konuştular.

MÇK kararlarına uymayan ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü´nden satış izin belgesi almamış olan firmaların kömürlerini satın alan apartman yöneticilerine ve satışı gerçekleştiren firmalara Çevre Kanunun ilgili maddelerince cezai işlemler uygulanacağı. Ayrıca kömür çuvallarının İl Mahalli Çevre Kurulu kararlarında belirlenen değerleri taşıması gerektiği. Belirlenen değerlerin çuval üzerinde olmaması durumunda kömürlere kaçak kömür muamelesi yapılacağı, bu kömürlerin kömür depolarında bulundurulmasının da yasak olduğu belirtildi. Uygunsuz çuvallarla kömürlerin sevkiyatının yapıldığı ya da depoda bulunmasının tespiti halinde, kömür firmasına ve satış ofisine yine Çevre Kanunun ilgili maddelerince cezai işlemler uygulanacağı belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922