KATLİAM MECLİSE TAŞINIYOR
Tekirdağ´ın Süleymanpaşa İlçesinde bulunan doğa harikası Ganos dağı civarındaki köyden mahalleye dönüşen mahallelerde yaşayan ve sezonunda topladıkları ıhlamurları satarak ev ekonomisine katkıda bulunan mahalle sakinleri ıhlamur ağaçların katledilmesine isyan etti
Tarih: 29.1.2019 17:42:25/ 1193okunma / 0yorum

Tekirdağ´ın Süleymanpaşa İlçesinde bulunan doğa harikası Ganos dağı civarındaki köyden mahalleye dönüşen mahallelerde yaşayan ve sezonunda topladıkları ıhlamurları satarak ev ekonomisine katkıda bulunan mahalle sakinleri ıhlamur ağaçların katledilmesine isyan etti. Mahalle sakinlerine yıllık bir buçuk milyon gelir sağladığı öğrenilen ıhlamur ağaçlarının kökten kesilerek imha edilmesi CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun tarafından meclise taşınacak.

Tekirdağ´da bulunan Ganos Dağların da yetişen ıhlamur ağaçlarının katledilmesine karşı çevre mahallelerde ikamet eden ve ıhlamurdan gelir sağlayan köylüler duruma karşı isyan etti. Ihlamur toplama sezonunda civar illerden gelen bazı kişilerin ıhlamur ağaçlarını kökten keserek yere yatırdıktan sonra yapraklarını topladıklarını ve kendilerini uyaran mahalle sakinlerine  zaman zaman silahla ateş ederek uzaklaştırdığını iddia ettiler.

Konunun sosyal medyada yayılmasıyla köye giden CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun konuyu söz konusu bölgeye giderek yerinde inceledi. Aygun, mahalle kahvehanesinde köylülerle bir araya gelerek yaptığı açıklamada, “ Biz bir yerde yeşili yetiştirmeye çalışırken, bir taraftan da yeşilin yok edilmesine bizim vicdanımız el vermedi. Burada orman köylülerin en büyük geliri olan ıhlamurların yok olmaya yüz yüz tuttuklarını görüyoruz.

 

Ağaçların yok edilmesine gönüllerin razı olmadığını ifade eden Aygun, “Dedik ki ne yapabiliriz. Dün akşamdan beri bu işi kovalıyoruz bu sabah orman şefliği müdürlüğü ile görüştük. Geçen yıl kanallar kazılarak buraya girişlerin kontrol altına alındığını ve o şekilde çözüm bulmaya çalıştıklarını ifade ettiler. Biz burada ağaçlara zarar vermeden bu işin nasıl sürdürebiliriz gibi çalışmalara bakacağız. Bir soru önergesi ile bakanlığı da uyandıracağız. Tarım ve Orman Bakanlığı´nın da dikkatini çekeceğiz burada o Ali Bey ile de görüşerek bu işe nasıl bir önlem alabiliriz, dönemsel işçi çalıştırma şansımız da var yine bu kontrol noktalarını azaltarak belki %100 başarı sağlayabiliriz hendeklerle ama yine köylerdeki muhtarların giriş noktalarını daha aza indirerek burada kontrol noktaları kurarak bu noktaları kör nokta haline getirerek çözmeye çalışacağız. Elimizdeki bütün enstrümanları çalıştırarak sonuca gitmemiz gerekiyor. Hep beraber tedbir alacağız tedbir alınması için de mücadelemizi sürdüreceğiz biz bu işin takipçisiyiz” dedi.

Ağaçların kesilmesini dernek ve doğa severler ile sık sık bir araya gelip protesto yürüyüşü düzenleyen, Işıklar Köyü Selanikliler Derneği Başkanı Olcay Ceylan ise yaptığı açıklamada, “Ihlamur katliamı 2012 yılında başladı bu katliamlar 2013-2014 yılında müthiş derecede arttı. 2013 yılı yaz sezonunda babamla birlikte Ihlamur toplarken kökten kesenleri uyardığımızda üzerimize silahla korkutmak için ateş açıldı. 2015 yılında ıhlamur toplayan işçileri tek tek uyardım ‘kesmeyin günahtır´ dedim. Fakat sezon sonuna kadar kesmeye devam ettiler. Burada gördüm kesmeyen de var ama çoğunluğu kesiyor.  Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ile ilk defa farkındalık oluşturmak için ‘Ihlamurlar ölmezsin doğamız tükenmesin´ yürüyüşü yaptık. Bu katliamı yapanlar Çanakkale´den, Edirne´den Keşan´dan, ve Tekirdağ´dan yapıyorlar. Bu süreçte bir ağacın ne kadar sürede yetiştiğini da araştırdık. Bir ağaç 80 yılda yetişirmiş bu ağaçlarda çok eskiden doğa olduğundan beridir varlar. Ihlamur katliamı sosyal medyada bazı çevreler katliamı sulandırmak için ıhlamurlar kesilip cevizlik yapıldı diyor. Böyle bir şey yok Biz bunu söylemedik” diye konuştu.

Ceylan açıklamasının devamında, “ Bu yürüyüşlerin Kışın da yapılmasının sebebi yazın orada ağaç katliamı yapanlarla karşılaşmamak için ‘Birisini vursalar öldürseler suçlusu biz olacağız. O yüzden yazın yapmıyoruz sezonda oraya gitmeye korkuyoruz.  Babam bu işin 20 yıla yakın tüccarlığını yaptı. Önceden köyümüzde 60 ton yaş, 20 ton kuru şu an 70 lira kilosu bir buçuk trilyon yıllık köyümüze gelir geliyordu 300 400´e düştü. Biz gelip burada ıhlamur toplamasın demiyoruz, toplasınlar ama ağaçları kökten kesmesinler. Kökten kesince bile yeşerir o diyorlar önceden 100 metre hilesini göremezdim şimdi ormanda 1 kilometre ötesini görüyorsunuz” diyerek açıklamasını noktaladı.

Kaynak: Ruhan Yalçın/Ajans Tekirdağ

/resimler/2019-1/29/1746482297344.jpg
Kaynak: Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: KATLİAM MECLİSE TAŞINIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KIRKLARELİ - KESİMOĞLU BİR MAAŞINI BAĞIŞLADI
KIRKLARELİ - KESİMOĞLU BİR MAAŞINI BAĞIŞLADI
Kesimoğlu´ndan Örnek Davranış, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, ‘´Evde Kal, Dışarıda Çalışanları Destekle´´kampayasını bir maaşını bağışlayarak başlattı.
BAŞKAN ALBAYRAK İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARIYLA VİDEO KONFERANS YAPTI
BAŞKAN ALBAYRAK İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARIYLA VİDEO KONFERANS YAPTI
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ilçe Belediye Başkanlarıyla skype üzerinden video konferans sistemiyle görüştü.
BİK TEKİRDAĞ - ORTAK YAYINA TEŞEKKÜR
BİK TEKİRDAĞ - ORTAK YAYINA TEŞEKKÜR
Basın İlan Kurumu olarak, yerel ve ulusal yayın yapan gazetelerimize “Evde Kal, Sağlıkla Kal” sloganlı ortak manşetle çıkma çağrısında bulunduk. Amacımız, küresel salgınla mücadelede hayati önem arz eden tedbirlerin geniş kitlelere duyurulmasıydı.
TEKİRDAĞ - PTT´DEN SOSYAL MESAFE KURALI UYARISI
TEKİRDAĞ - PTT´DEN SOSYAL MESAFE KURALI UYARISI
Tüm iş yerlerimizde sosyal mesafe kuralını uyguluyor, şube ve gişelerde görevli personel sayımızın en fazla iki katı kadar müşteriyi içeride misafir ederek, işlemlerini sırayla gerçekleştiriyoruz.
TUİK EDİRNE BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ TEKİRDAĞ MOTORLU KARA TAŞITLARI ŞUBAT İSTATİSKLERİ
TUİK EDİRNE BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ TEKİRDAĞ MOTORLU KARA TAŞITLARI ŞUBAT İSTATİSKLERİ
2020 yılı Şubat ayı sonu itibariyle Tekirdağ´daki toplam motorlu kara taşıtı sayısı 270 585´ tir.
SÜLEYMANPAŞA - VEFA İLETİŞİM MERKEZİ MERKEZİ KURULDUR
SÜLEYMANPAŞA - VEFA İLETİŞİM MERKEZİ MERKEZİ KURULDUR
Vefa İletişim Merkezi, yalnız yaşayan ya da 65 yaş ve üzeri olup temel ihtiyaçlarını karşılayacak kimsesi olmayan vatandaşlara 24 saat hizmet verecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.5160
EURO
7.2150
Ahmet ACAROĞLU
Ahmet ACAROĞLU
FELAKET GÜNLERİ
MİSAFİR KALEM
MİSAFİR KALEM
KADİR ÇEBİ - ŞİŞEDE MURSALLI ÜZÜM SUYU
Mehmet Mehdi ERGÜZEL
Mehmet Mehdi ERGÜZEL
Prof. Dr. M. Mehdi ERGÜZEL - DİL VE EDEBİYAT EĞİTİMİNİN METNE DAYANMASINA DAİR…
Nezih OKUR
Nezih OKUR
Evrensel Temel Gelir
MERTCAN GÖNEN
MERTCAN GÖNEN
SAĞLIK GÖREVLİLERİNE TEŞEKKÜR
Gülay SORMAGEÇ
Gülay SORMAGEÇ
ALTI AY SONRA
Doç. Dr. Recep ALP
Doç. Dr. Recep ALP
SALGIN NASIL SONLANIR?
Elmas BALIM
Elmas BALIM
DÜŞLER, GERÇEKLER, İSTANBUL
Birgül KEMİKSİZ
Birgül KEMİKSİZ
AKLIMIZI BAŞIMIZA DEVŞİRELİM
Hasan ERGE
Hasan ERGE
EVDE ÜRETİMİN FORMÜLLERİNİ DE ÜRETİN BEYLER!
Nurcan BALIBEY
Nurcan BALIBEY
EVİNDE KAL
Fatih ERGE
Fatih ERGE
YAZIYI OKUYUN, SONRA ZATEN PAYLAŞACAKSINIZ
ElifCE
ElifCE
BİR BİTMEDİNİZ HAYVAN DÜŞMANLARI
Gökhan GÜLER
Gökhan GÜLER
CORONA VİRÜS İLE DİJİTAL DÜNYA DÜZENİ Mİ TEST EDİLİYOR?
İbrahim BİRELMA
İbrahim BİRELMA
RÜŞTÜ BOZKURT´TAN BAZI GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELER
TEKİN ŞAHİN
TEKİN ŞAHİN
Güzel Konuşmak İçin 10 Uzman Tavsiyesi
Kaymaz QARAQAN
Kaymaz QARAQAN
Çille Töreni
Kâmile GÜLGEZEN
Kâmile GÜLGEZEN
OCAK GÜNDEMİ "KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR"
Eralp GÜNAY
Eralp GÜNAY
Bugün İslam Çok Tehlikeye Düştü. İran´da bir hafta
Canan GÜNDÜZ ŞENTÜRK
Canan GÜNDÜZ ŞENTÜRK
KADININ KADIN DÜŞMANLIĞI
Göksel ÇAKIR
Göksel ÇAKIR
KADİR ALBAYRAK İÇİN - BİR TEŞEKKÜR YAZISI -
Şevket KASAP
Şevket KASAP
EMİRYAKUP´ DA
Av. Sevilay KOÇ BOZDOĞAN
Av. Sevilay KOÇ BOZDOĞAN
KONUŞALIM GİTSİN MAKSAT MUHABBET OLSUN
Ethem SÖZEN
Ethem SÖZEN
KAHRAMAN TÜRK!
İsmet COŞKUN
İsmet COŞKUN
AMERİKAN SEYAHATİMDE ALDIĞIM NOTLAR
Yusuf FARIMAZ
Yusuf FARIMAZ
Mustafa Kemal Yoğun Bakıma Kaldırıldı !
Özlem GÜNDOĞDU
Özlem GÜNDOĞDU
TEŞEKKÜRLER SAYIN EŞKİNAT
Biyan ERGE
Biyan ERGE
QARA SEVDA (Kırım Türkçesi)
Yasemin ERGEN
Yasemin ERGEN
MAHÇUP GÜLŞİN!
ERİM ONAN
ERİM ONAN
NASTURİ AYAKLANMASI