1

Limon ihracatında ön izin şartı kaldırıldı

2

Domates Üretiminde Türkiye Rekoru

3

Süleymanpaşa’da büyük Korona virüs denetimi

4

Çekirdeksiz Sultani Üzüm ihracat yolcusu

5

Koku sorununu Meclise taşıdı

6

 HIZIR GİBİ İŞ ADAMI

7

Konteynerler Yıkanıyor ve Dezenfekte Ediliyor

SON DAKİKA

Anahtar Kelimeler: 0

KAPTAN DEMİRÇELİK YANLIŞ YAPTI!

KAPTAN DEMİRÇELİK YANLIŞ YAPTI!

Kaptan Demirçelik Yanlış yaptı!

 

Kaptan Demirçelik, geçen günlerde ulusal bir gazetenin arka sayfasını tamamen kapatarak Marmara Ereğlisi Belediyesini kamuoyuna bu usulle şikâyet etti. İlanı çok garip buldum!  Konusu, 3. Derece SİT alanı üzerine dolgu yapmak! Kaptan Demirçelik, seçim döneminde ilçe belediyesi ile ters düştüğünden kamuoyuna ulusal gazete aracılığıyla ilan verip belediyeyi şikâyet ediyor.

Bu husus üzerinde durmayacağım…  Bir yerel basıncı olarak Beni ilgilendiren kısım, Tekirdağ İl hudutları dâhilinde bu ilanı layıkıyla yapacak onlarca gazete olmasıdır; ama beyefendi pas geçiyor.


K. Demirçelik bu ilanla yereli, ulusala şikâyet ediyor, ne garip!  Fakat mesele o değil, mesele niyetin başka olması... Burada Belediye mi haklı, kendisi mi haklı? Benim ilgilendiğim kısım bu nokta değil, ortada bir hata ya da yanlış varsa Yüce Türk adaleti meseleyi çözer.

Kaptan Demirçelik’ in kafasında Tekirdağ basının hiçbir hükmünün olmadığını yaşadığım bir anıyla fark ettim.  Evet, geçen yıl gazeteci bir arkadaşım beni telefonla arayarak şöyle dedi:


“-Fatih, Kaptan Demirçelik Adalara gemi seferi düzenleyecek, gazetelere ilan verecek, bunun duyurusu için bana gazeteci arkadaşlara haber vermemi söylediler, ben de sana haber veriyorum oraya gider misin?”

İştir deyip ertesi gün arabama atladım ve Marmara Ereğlisi’nde K.Demirçelik’ in fabrikasına giderek Yetkiliyle konuştum. Yetkili,  neden gelmişim gibi yüzüme bakarak başımdan aşağı bir kova kaynar su döker gibi yaptı.


“-Bize Tekirdağ gazeteleri gerekmiyor, orada zaten gazetemiz var gereken bir şey olduğunda kendi gazetemizden açıklamayı yaparız.”

Demesin mi? Dona kaldım. Oraya çat kapı değil yönlendirme üzerine gitmiştim. Verdiğimiz uğraş en fazla 200 TL içindi. Git gel 70 km yol, yaktığın benzin, harcadığın zaman ve üzerine kocaman bir sukutu hayal... Trilyonluk yatırımların peşinde koşan, ulusal gazetelere eski parayla milyarlar ödeyen bir koca şirket bizim gibi yerel gazetelere böyle basitçe yaklaşabiliyor.

Evet, Kaptan Demirçelik firması Ereğli belediyesine kafayı takmış, ulusal gazetelere tam sayfa ilan vererek mücadele bayrağını daha da yükselteceğe benziyor ancak izlediği metot kendisini iyice yalnızlaştıracak kadar basit ve sığdır.

Gazetemde Marmara Ereğlisi Belediye Başkanlığının bir ilanı var.  Sakın ha, o ilan var diye bu yazıyı yazdığımı düşünmeyin. Başkanlık, Basın İlan Kurumuna kayıtlı ne kadar yerel gazete varsa hiç birini ayırmadan hepsine göndermiş.

Biri ilan konusunda yerel basını tercih ediyor, biri de ulusalı tercih ediyor. Ortada iki farklı yaklaşım söz konusu… Durum bu iken Siz bir gazeteci olsanız gönlünüz hangi tarafa kayar?

Tüm çevremde şöyle bir inanç vardır; hangi iş olursa olsun önceliği yakın çevremize vermeliyiz. İster Vali, ister süper zengin olsun, her kim olursanız olunuz bilin ki; madem Tekirdağ’da iş görmektesiniz o halde yapacağınız şey yumurtanızı beslendiğiniz yere bırakmaktır.

Emin olun, Ulusa verilen ilanın yarı fiyatına il genelindeki bütün gazetelere baskı yaptırır, gönül kazanır ve en azından da biraz günah çıkartmış olursunuz.

 

Ne hikmetse bazı kafalara göre Biz yerel basının değeri hala, “Yalova Kaymakamı” kadardır.