İYİ PARTİ: 84 YIL ÖNCE VERİLEN HAK KAĞIT ÜZERİNDE KALDI
5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle bir açıklama yapan İYİ Parti Tekirdağ Sosyal Politikalar ve Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Halide Savaş, “Kadın ekonomik ve sosyal hayatta aktif rol almadıkları toplumsal refaha ulaşılamaz” dedi.
Tarih: 5.12.2018 20:33:04/ 87okunma / 0yorum

İYİ PARTİ´DEN KADIN HAKLARI AÇIKLAMASI

KADINSIZ TOPLUMSAL REFAH OLMAZ

5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle bir açıklama yapan İYİ Parti Tekirdağ Sosyal Politikalar ve Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Halide Savaş, “Kadın  ekonomik ve sosyal hayatta aktif rol almadıkları toplumsal refaha ulaşılamaz” dedi.

İYİ Parti Tekirdağ Sosyal Politikalar ve Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Halide Savaş,  5 Aralık Kadın Hakları Günü – Seçme Ve Seçilme Hakkı Yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

84 YIL ÖNCE VERİLEN HAK KAĞIT ÜZERİNDE KALDI

Atatürk´ün 84 yıl önce kadına seçme seçilme hakkı verdiğini ifade eden Savaş, “Türkiye´de kadınların seçme ve seçilme hakkına kavuşmasının 84. Yıldönümü kutlu olsun. Türkiye´de kadınlar, 1930 yılında belediyelerde, 1933 yılında köy heyeti ve muhtarlıklarda ve nihayetinde 84 yıl önce, 5 Aralık 1934´te milletvekilliği için seçme ve seçilme hakkı elde ettiler. Atatürk 5 Aralık 1934 günü Türk kadınına yaptığı seslenişte bu haklarını selahiyet ve liyakatla kullanması gerektiğini söylemiştir. Ne yazık ki 84 yıl önce verilen bu hak çoğu kez kağıt üzerinde kalmış ve kadınımız ailesinin seçtiğini seçmiş, kendisi ise seçilememiştir” dedi.

KADINSIZ TOPLUMSAL REFAH OLMAZ

600 milletvekilinden 103´ünün sadece kadın olduğunu belirten Savaş, “24 Haziran 2018 genel seçiminde seçilen 600 milletvekilinden 103´ü kadın olup mecliste kadın temsil oranı % 17 dir. Birçok batılı ülkeden daha önce Mustafa Kemal Atatürk´ün kadınlara vermiş olduğu seçme ve seçilme hakları ile birlikte siyasette “eşitlik” ilkesiyle tanışan ve nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın, ekonomik ve sosyal hayatta aktif rol almadıkları sürece toplumsal refaha ulaşılabilmesi ve sürdürülebilir bir kalkınmanın sağlanması mümkün değildir. Kadının sadece varlığı bile bulunduğu yere değer katar ve etrafını yüceltir” sözlerini kaydetti.

TÜM ENGELLEMELER KALDIRILSIN

Kadın haklarında iyileştirmeye gidilmesini isteyen Savaş,   “Ülkemizde kadınlara yönelik ayrımcılık içeren her türlü uygulamanın ortadan kaldırılması, fırsat eşitliğini sağlayacak yasal düzenlemeler dahil olmak üzere tüm önlemlerin alınması, kadınların sosyal, ekonomik, siyasal ve toplumsal alanda konumlarının iyileştirilmesi temel hedefimizdir. Partimiz, kadının toplumda eşit haklara sahip olmasını sınırlayan tüm engelleri ortadan kaldıracak, kadının sosyal hayata katılımını engelleyen ağır bakım yükünü hafifleterek her alanda kendisini ifade etme ve güçlü temsil imkanı sunacaktır. Siyasette, devlet kurumlarında ve yerel yönetim kadrolarında kadın taban kotası getirilerek kadınların karar alma mekanizmalarındaki temsili arttırılacaktır.

84 yıl önce Ata´mızın verdiği bu haktan asla vazgeçmeyeceğiz ve 2019 yerel seçimlerinde Muhtarlık, Belediye meclis üyeliği ve Belediye başkanlığı adayı olacak tüm kadınları teşvik edip destekleyeceğiz”  Dedi.

 
Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
Tekirdağ Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
Çarşamba
Fırtına
Perşembe
Bulutlu
Cuma
Bulutlu
10°