İLHAMİ ÖZCAN AYGUN, YAŞASIN 1 MAYIS DEDİ
Şartlar bu kadar ağırlaşırken ve işçilerimizin hayata tutunması zorlaşırken; AKP iktidarı şimdi de kıdem tazminatına göz dikmiştir
Tarih: 1.5.2019 21:16:48/ 410okunma / 0yorum

Tüm emekçi kardeşlerimin 1 Mayıs İşçi Bayramı´nı kutlarım. Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs kutlamaları ne yazık ki işçilerin her geçen gün gerileyen hakları nedeniyle gölgelenmektedir.

Türkiye AKP iktidarında; iş güvenliği, güvencesiz üretim ve meslek hastalıkları bakımından dünyanın en kötü siciline sahip ülkeleri arasına girmiştir. Ülkemizde çalışma koşulları her geçen gün ağırlaşmakta, iş bulmak zorlaşmaktadır.  Her 4 saatte 1 işçi, iş cinayetlerinin kurbanı olmaktadır. 2012-2018 yılları arasında yani son altı yıl içinde 11 bin 494 işçimiz ne yazık ki iş kazaları sonucu hayatını kaybetmiştir. Türkiye´de her yıl 100 bin ile 300 bin arasında çalışan da meslek hastalığına yakalanmaktadır.

İş güvencesinin neredeyse olmadığı ülkemizde iş bulmak ise giderek güçleşmektedir. Üretimden giderek kopulduğu için Ocak 2019´da işsizlik oranı yüzde 14.7´ye çıkmış, tarım dışı işsizlik yüzde 16.8´e fırlamıştır. Sadece inşaat sektöründe 500 bine yakın istihdam kaybı yaşanmıştır. Geleceğimizin güvencesi olan gençlerimiz umutsuz ve tedirgindir.

Şartlar bu kadar ağırlaşırken ve işçilerimizin hayata tutunması zorlaşırken; AKP iktidarı şimdi de kıdem tazminatına göz dikmiştir. İktidara geldiği günden bu yana işçilerin kıdem tazminatı hakkını kaldırmak için ortam kollayan AKP iktidarı, ekonomik krizin büyümesinin ardından eski projesini yeniden raftan indirmiştir. Türkiye´de yaklaşık 15 milyon çalışanı ve 2 milyon işvereni ilgilendiren kıdem tazminatı, çalışanların en önemli iş güvencelerinden biridir. AKP, kıdem Tazminatı ile işçinin elindeki son kaleyi de ortadan kaldırmak istemektedir. İşçilerin “kırmızı noktamız” dediği kıdem tazminatı hakkının korunması için vereceği mücadelenin sonuna kadar yanında olacağız.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de işçilerimiz eşitlik, kardeşlik ve adalet talepleriyle sömürü ve zulme karşı birlik olmak için meydanlara inerek 1 Mayıs´ı coşkuyla kutlayacaktır. Yaşasın 1 Mayıs!

 
Kaynak: Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: İLHAMİ ÖZCAN AYGUN YAŞASIN MAYIS DEDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.0578
EURO
6.5596