EŞKİNAT: HER KÖYE BİR ATATÜRK
Köy konusunda Büyükşehir Belediyemizle birlikte güzel bir duruş sergiledik. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak´la birlikte köylerimize Atatürk Anıtları kazandırıyoruz.
Tarih: 22.3.2019 00:29:05/ 510okunma / 0yorum

Evciler ve Ortaca Atatürk Anıtına kavuştu

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından başlatılan ve mahalleye dönüşerek tüzel kişiliklerini kaybeden köylere destek vermek için uygulanan Her Köye Bir Atatürk Anıtı projesi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin de katkıları ile devam ediyor. Son olarak Evciler ve Ortaca Mahalleleri de Atatürk anıtları ile buluştu.

AÇILIŞLAR İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ

Evciler Mahallesi´nde gerçekleşen törene Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, muhtarlar, bürokratlar ve Evciler Mahallesi sakinleri ile basın mensupları eşlik etti. Ortaca Mahallesinde yaşayan vatandaşlar da kendi köylerinde gerçekleşen açılışta Atalarını yalnız bırakmadı.

Evciler ve Ortaca Mahallelerinde Atatürk anıtlarının açılışları törenlerle gerçekleşirken, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, anıtlarla ve mahalleye dönüşen köylerle ilgili konuşma gerçekleştirdiler.

Açılış törenleri saygı duruşu ve İstiklâl Marşı´nın okunması ile başladı, protokol konuşmaları ile sürdü. Açılış törenlerinde kürsüden ortak mesaj veren Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, köyün ve tarımın önemine değindiler.

EŞKİNAT: “TÜRKİYE´Yİ AYAĞA KALDIRACAK GÜÇ TARIMDIR “

Eşkinat konuşmasında, “Köy konusunda Büyükşehir Belediyemizle birlikte güzel bir duruş sergiledik. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak´la birlikte köylerimize Atatürk Anıtları kazandırıyoruz. 1970´lerden itibaren ortaya çıkan ekonomik durumla birlikte köylerden vazgeçen ve tarımı desteklemeyen ülkeler büyük sıkıntı çekiyor. O ülkelerden biri de Türkiye. 1970´lerde kendi kendini besleyen 7 ülkeden biri olan Türkiye, bugün birçok tarım ürününü ithal eder hale geldi. Çiftçinin kazanamadığı ve tarımın var olmadığı yerlerde diğer sektörler de bundan olumsuz etkileniyor. Tarımı yeniden ayağa kaldıracak politikalar üretmek lazım. Bunun için de gençlerin çiftçilik yapması ve köy lazım. Bizim tarıma ihtiyacımız var. Tarım için de köye, çiftçiye ihtiyacımız var. Yol yakınken köyden, topraktan vazgeçmeden, köyden kente değil de kentten köye göçü sağlama mecburiyetimiz var. Türkiye´yi ayağa kaldıracak güç tarımdır. Biz, Atatürk anıtlarını köyden vazgeçmediğimizi, tarımsal kalkınmanın ekonomik kalkınmanın temeli olduğunu göstermek ve köyden kente göçün değil, kentten köye göçün olması gerektiğini düşündüğümüz için yapıyoruz,” diye konuştu.  

ALBAYRAK: “MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE´NİN KALBİDİR”

Ekrem Eşkinat´ın ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise; “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirdiğimiz proje kapsamında kırsal mahallelerimizi Atatürk Anıtı ile donatıyoruz. Evciler ve Ortaca Mahallelerimizde aynı mutluluğu yaşıyoruz.  Atatürk, Türkiye´nin kalbidir ve ebediyen atmaya devam edecektir. Atatürk Anıtı´nın manevi değeri çok büyük. Çocuklarımız ve gençlerimiz anıtı gördükçe Ebedi Önderimiz Atatürk´ü hatırlayacak ve yâd edeceklerdir. Kadınlarımız, çiftçilerimiz, köylülerimiz her gün Atatürk´ü görecek ve onun ilkelerinin ışığı altında kendilerini güvende hissedecekler,” dedi.

Konuşmaların ardından anıtların açılışları köy sakinleri ile birlikte gerçekleştirildi. Albayrak ve Eşkinat, yeni dönemde de Atatürk anıtlarını köylerle buluşturmaya devam edeceklerini vurguladılar.

Kaynak: Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: KÖYE ATATÜRK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.8979
EURO
6.5412