EV HANIMLARININ ÖNÜ AÇILIRSA İŞSİZLİK DİYE BİR ŞEY KALMAZ
Son yıllarda özellikle ev hanımları özel çabalarını sanatla süslemeye başladılar. Filiz Özen de bunlardan biri.
Tarih: 7.4.2018 18:19:58/ 2785okunma / 0yorum

FİLİZ ÖZEN İLE KAĞIT RÖLYEF SANATI ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ

Son yıllarda özellikle ev hanımları özel becerilerini sanatla süslemeye başladılar. Filiz Özen de bunlardan biri. Halk eğitimde açılan kurslar sayesinde birçok ev hanımı kendine özgü alanı seçiyor ve ürettiklerini de pazarlayarak geçim temin etmeye veya aile bütçesine katkı sağlıyorlar. Ev yapımı el sanatlarının gelişme sebepleri arasında işsizlik gerçeği birinci rol oynamakta... Bugün çok sayıda ev hanımı el becerileri sayesinde küçümsenmeyecek gelirler elde ediyor.

Gazetemiz, kendine güvenen hanımların el sanatı ürünlerini halkımıza duyurmayı toplumsal bir görev sayıyor. Bu yolla onları daha geniş katmanlara tanıtarak işsizliğin s o n  n o k t a olmadığını göstermek istiyor.  Bu maksatla, Filiz Özen ile irtibat kurduk ve sağ olsun röportaj teklifimizi kabul ederek evinde kendisiyle bir söyleşi gerçekleştirdik. Sohbetimize ilave olarak kâğıt rölyef çalışmalarından birkaçını da yazımızın sonuna ekledik. İnşallah ürünlere pazar bulunmasında bizim de bir katkımız olur.

Filiz hanımın, sorularımıza verdiği cevapları sizlerle paylaşıyoruz:

-Siz tanıyalım lütfen, kimsiniz?

“-Ben, Filiz Özen. Evli ve 2 kız annesiyim. Lise mezunu ev hanımıyım.

-Bu sanatı nasıl öğrendiniz?

-2012´ de Malkara belediyesi bünyesinde açılan kursa katılmamla birlikte bu sanatla tanışmış oldum.

-Çalışmalarınızı nerede yapıyorsunuz?

-Son 3 yıldır evimin bir odasını atölye halinde düzenleyerek çalışmalarıma evimde devam ediyorum.

-Pazar bulabiliyor musunuz?

-Pazarlamak işin en zor tarafı, bir defa onu da kendiniz halletmeniz gerekiyor... Şu an Sakarya ve İzmir´ de iki ayrı firmaya ürünlerimi pazarlıyorum. Ayrıca internet üzerinden satışlarım var.

-Yaptığınız nasıl bir şey; sıkıcı mı, yorucu mu, keyifli mi?

-Bu sanatla uğraşmakla hem büyük keyif alıyorum, hem de evimin maddi gelirine katkıda bulunuyorum.

-Hayaliniz var mı?

-Son 3 yıldır çalışmalarımı kişisel bir sergi açmak hayaliyle yapıyordum. Bu yıl Tekirdağ´a yerleşmemle birlikte hayalime daha çok yaklaştım. İnşallah 2018 Tekirdağ Kiraz festivali etkinlikleri bünyesinde “Namık Kemal Evi” sergi salonunda gerçekleştirebileceğim.

-El sanatınız hangi adla biliniyor. Nasıl bir emekle başarıyorsunuz?

-Kâğıt rölyef sanatı deniyor.  Aynı ebatlarda 12 adet bir örnek posteri defalarca bu sanata ait özel bıçakla kesip üst üste yapıştırarak boyut kazandırılan kâğıt rölyef tablolar, çok emek isteyen sabır işi, bunun yanı sıra fazlasıyla masraflı, tamamen el emeği ve uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkıyor.

-Zor mu, kolay mı, normal bir tablo kaç gününüzü alıyor?

- Tabi ki kolay değil hatta zor diyebiliriz. Şöyle ki; sırasıyla kesim, kalemle kontürleme, cımbızlama, ütüleme ve şekillendirerek üst üste soğuk silikon ve çöp şiş yardımıyla yapıştırmak, ardından silmeme ve vernikleme yapıp hazırlanılıyor. Bir tablonun yapım süresi ebat ve işçiliğine göre 20-25 günü buluyor.

-Resmi kurumlar size nasıl bir katkı yapabilir, beklentileriniz var mı?

-Valilerimiz, belediyelerimiz, büyük ve de güçlü sivil toplum kuruluşlarımız el ele verirlerse binlerce ev hanımı bu ve benzeri el işlerinden ciddi kazançlar elde ederler. Mesela aklıma satış galerileri açmak geliyor. Bizler gibi ev sanatkârları el emeği ürünlerini bu galerilerde satabilir. Ama daimi olacak; toptancı / perakendeci hal binaları gibi daimi olması şart.  Nasıl olacağını büyüklerimiz daha bilirler ben fazla ya da gereksiz sözler etmeyeyim. İsteyenlere kurumlarımızın yetişmiş uzmanları en doğru yolu gösterirler.

-Teşekkürler Filiz Hanım.

-Ben teşekkür ederim.

Kaynak: Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: HANIMLARININ SANATLARI KAMAŞTIRIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072