ERGİN DURGUN, SÜT FİYATLARINI BEĞENMEDİ
Çiğ süt fiyatının belirlenmesi her kesim için sıkıntı olmaktadır. Bu gün için biz üreticiler maalesef üretmiş olduğumuz çiğ süt ve etin fiyatını maliyetlerimizi göz önünde bulundurarak kendimiz belirleyemiyoruz.
Tarih: 18.4.2019 21:47:45/ 373okunma / 0yorum

TEKİRDAĞ DSYB BAŞKANI ERGİN DURGUN “USK´NIN BELİRLEDİĞİ ÇİĞ SÜT FİYATI TATMİN EDİCİ DEĞİL” 

Ulusal Süt Konseyi (USK) 10.04.2019 tarihinde toplanarak soğutulmuş çiğ sütün referans fiyatını 01.05.2019-31.12.2019 tarihleri arasında geçerli olmak üzere 2,00 TL/lt. olarak belirlemiştir.

Tekirdağ İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Ergin DURGUN konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “ 8 ay süresince geçerli olacak sabit bir fiyat belirlenmiştir. Fakat şuan ki maliyetlerle bile bu çiğ süt fiyatına sürdürülebilir bir hayvancılık yapmak mümkün değilken 8 ay sonrasına kadar artacak maliyetler altında üreticilerimiz daha da ezilecektir.

Çiğ süt fiyatının belirlenmesi her kesim için sıkıntı olmaktadır. Bu gün için biz üreticiler maalesef üretmiş olduğumuz çiğ süt ve etin fiyatını maliyetlerimizi göz önünde bulundurarak kendimiz belirleyemiyoruz. Bu durumu kalıcı bir çözüme kavuşturmak gerekmektedir.  Bu da yem/süt ve yem/karkas et paritelerinin tüm sektör paydaşları tarafından kabul edilip, uygulanması ve devletimiz tarafından teminat altına alınması ile mümkün olacaktır. Ancak ürettiğimiz ürünler için devlet tarafından fiyat ve alım garantisi olursa üretimde istikrar olur.

Aksi halde tatmin etmeyen fiyatlar ve para kazanamamaları üreticilerin sektörden çekilmesine sebep olacaktır. Yerli et ve süt üretimi azalacak, ihtiyacın karşılanması için daha fazla ithalat gerekecektir. Vatandaşlarda daha yüksek fiyatlarla gıda tüketmek zorunda kalacaktır. Ama bu durumda ithalattan dolayı parayı kazanan yabancı ülke üreticisi olacaktır. Bu da ülke kaynaklarımızın yurt dışına gitmesine sebep olacaktır. ”  şeklinde değerlendirmelerde bulundu.
Kaynak: Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: ERGİN DURGUN FİYATLARINI BEĞENMEDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.0578
EURO
6.5596