DÜNYANIN EN BÜYÜK PASTA FESTİVALİ İZMİR´ DE YAPILACAK
Organizasyonun yöneticileri arasında Tekirdağ Eski Lokantacılar Başkanı Lütfi Çebi de var.
Tarih: 28.7.2019 23:56:44/ 3565okunma / 0yorum

Lütfi ÇEBİ,  27-28-29 Eylül´de İzmir Fuar Alanı´nda yapılacak Guinness Dünya Rekorlar Kitabına Aday Dünyanın En Büyük Pasta Festivali PASTART´ a tüm Tekirdağlı hemşehrilerini davet ediyor.

İzmir; Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu liderliğinde düzenlenecek, dünyanın en büyük Uluslararası Pastacılık Tatlıcılık ve Unlu Mamuller festivaline hazırlanıyor. 27-28-29 Eylül tarihlerinde Kültürpark´ da gerçekleşecek PASTART Uluslararası Pastacılık, Tatlıcılık, Şekercilik ve Unlu Mamuller Festivali 20 ülkenin en ünlü ustalarını ağırlayacak. Dünyanın en büyük pastasının izleyicilerin gözü önünde yapılacağı festivalde unutulmakta olan geleneksel lezzetler ziyaretçilerle tanıştırılacak.

Şimdiden alanında “Dünyanın en büyük Pasta Festivali” olmaya aday PASTART için hazırlıklar hızlandı. Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Denetim Kurulu Başkanı Lütfi ÇEBİ, Kültürpark´ta düzenlenecek etkinliğe en az 1 milyon ziyaretçinin beklendiğini açıkladı. ÇEBİ, daha şimdiden 10 ülkeden ustaların festivale katılımının kesinleştiğini, bu sayının 20´ye çıkartılması için girişimlerin olumlu yönde ilerlediğini belirtti.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, Lütfi Çebi ile birlikte yaptığı açıklamada PASTART´ın geleneksel hale getirileceğini belirterek, “Sektörün tüm paydaşları 27, 28 ve 29 Eylül tarihleri arasında İzmir´de buluşacak. Burada tedarikçiler, üreticiler ve Türkiye´deki tüm odalarımız bir araya gelecek. Kültürpark´ın İzmir´in en büyük yeşil alanı olması, genişliği ve ulaşım kolaylığı hem katılımcı, hem de ziyaretçi açısından büyük avantaj. Eminim ki, dünyada adından söz ettirecek bir organizasyona imza atacağız” diye konuştu.

Lütfi Çebi yaptığı açıklamada, 3 kilometre uzunluğu ile dünyanın en büyük pastasının PASTART´ta yapılacağını açıklarken; Çebi, ziyaretçilerin gözü önünde yapılacak pastanın yine ziyaretçilere ikram edileceğini belirterek, “Pastamızın ay-yıldız şeklinde oluşu rekorumuza ayrı bir anlam katacak. Türkiye´nin dört bir yanından gelecek olan ustalarımız, hünerlerini yarıştırırken, birbirinden güzel ikramlarla ziyaretçilerimizin hem gözüne, hem damağına hitap etmiş olacağız” dedi.

PASTART´ın düzenleyicileri arasında yer alan TAŞPAKON (Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu) üyeleri de her biri sanat eseri niteliğindeki özel lezzetlerini hem yarıştıracak, hem de ziyaretçilerin beğenisine sunacak. Türkiye Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği ise festivale sektörün durumunun ortaya koyulacağı panel ve söyleşilerle katkıda bulunacak.

PASTART´ta düzenleyiciler arasında yer alan ANOV (Anadolu Otizm Vakfı) ise sosyal sorumluluk kapsamında otistik öğrencilerinin neler yapabileceğini tüm dünyaya gösterecek.

Ulusal ve Uluslararası platformda Federasyon Denetim Kurulu Başkanı sıfatıyla Tekirdağ´ın temsilcisi olan ÇEBİ “Tekirdağımızın da bu büyük projede tanıtımları ile yer alması için çalışmalarımız devam etmektedir. Tekirdağımız için her türlü çalışmaya,fayda üretmeye,tanıtımını yapmaya; ulusal düzeyde güzel ilimizi her platformda layıkıyla temsil etmeye gayret edeceğimizi bildirmekten mutluluk duyarım.” diyerek sözlerini tamamladı.

                                                                                                                   Lütfi Çebi

                                                                               Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu

                                                                                                       Denetim Kurulu Başkanı

Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922