DOĞUMUNUN 178. YILINDA NAMIK KEMAL
Türk şiirinde görülmemiş olan "hürriyet kavgası", "esaret zinciri", "vatan", "kalb-i millet" gibi yepyeni kavramları ortaya atmıştır
Tarih: 20.12.2018 18:32:02/ 10567okunma / 0yorum

"HÜR İNSAN DAİMA DÜŞÜNECEKTİR”

Namık Kemal 21 Aralık 1840´ta Tekirdağ´da doğdu.  Tanzimat edebiyatının meşhur gazeteci, siyâsetçi, şâir ve yazarıdır. 1889´da mutasarrıflık yaptığı Sakız Adasında öldü. Bolayır´a gömüldü. Yenişehirli Mustafa Âsım Beyin oğlu, Râtib bin Osman Paşanın torunudur. Anası Fatma Zehra hanımdır.

Türk şiirinde görülmemiş olan "hürriyet kavgası", "esaret zinciri", "vatan", "kalb-i millet" gibi yepyeni kavramları ortaya atmıştır. Bu kavramlar en çok "Vaveyla", "Vatan Mersiyesi", "Vatan Şarkısı" ve "Hürriyet Kasidesi" yer alır.
Bir yurtseverlik ve kahramanlık oyunu olan Vatan Yahut Silistire yalnız ülke için değil, Avrupa´da da ilgi uyandırmış ve beş dile çevrilmiştir. 

               Hürriyet, insana Allah´ın bahşettiği bir nimettir, "Namık Kemal´e göre düşünen insan idrak edendir, soru sorandır, hesap sorandır. Siyasi iktidarın görevi susturmak değil, kamuoyunu aydınlatmaktır. Hiçbir şey hürriyeti, hür tefekkürü yok edemez. İnsanlık tarihi hürriyeti savunan insanların mücadelesidir. Hür insan daima düşünecektir, düşünen her insan hürriyeti isteyecektir. Vatan tehlikeye düşmeden vatanın ne olduğu bilinemez.

"Namık Kemal, Hürriyet Gazetesi´nde yazdığı makalelerin birinde, bu ülkede bir gün cumhuriyetin muhakkak ilan edileceğini ifade eder. Namık Kemal bunu, 1867´de söyler. Ne kendi devrinde, ne kendinden sonra ne de günümüzde ikinci bir Namık Kemal çıkmamıştır. Eğitime verdiği önem, aynen günümüzde de geçerlidir. Günümüz Türkiye´sinin muhtaç olduğu reformları Namık Kemal, daha o zaman teklif etmişti. ´Bir ülkede sürüleşmiş halkı idare etmek fazilet değildir, marifet karşılıklı hak ve vazife esasına dayanan, hukuka dayanan yönetimdir´ diyor.

Namık Kemal Türk insanı için bir umut, geleceğe köprü olmuştur. Vatan Şairi Namık Kemal´ i doğumunun 178.  Yılında saygıyla anıyoruz.

 

                                                                                              Kamuran VARMA

                                                Tekirdağ Kamu Sen İl Temsilcisi

                                               Türk Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı

Kaynak: Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: DOĞUMUNUN YILINDA NAMIK KEMAL
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.8979
EURO
6.5412