BAŞARI EN AZ İKİ DÖNEM HİZMETTEN GEÇİYOR
2014 yılında büyükşehir statüsüne kavuşan Tekirdağ, Başkan Kadir Albayrak ve ekibinin göreve gelmesiyle birlikte hizmet atağına kalktı ve 4,5 yılda altyapı çalışmalarının yoğunlukta olduğu bir dönemi geride bıraktı.
Tarih: 16.11.2018 22:58:41/ 1198okunma / 1yorum

2014 yılında büyükşehir statüsüne kavuşan Tekirdağ, Başkan Kadir Albayrak ve ekibinin göreve gelmesiyle birlikte hizmet atağına kalktı ve 4,5 yılda altyapı çalışmalarının yoğunlukta olduğu bir dönemi geride bıraktı.

Uzun yıllar boyunca ihmal edilen altyapıdaki sorunların çözülmüş olması diğer hizmet ve yatırımların daha iyi ve etkili bir şekilde yapılmasının da önünü açmış oldu. Bu bakımdan Büyükşehir´in 5 yıllık ikinci hizmet döneminde Tekirdağ halkı yapılan yatırımlarının semeresini daha fazla alacak.

Belediyecilikte başarı, en az iki dönem hizmetten geçmektedir. Aynı belediye başkanı tarafından uzun süre idare edilen kentler incelendiğinde anlaşılacaktır ki başarının birinci şartı istikrardır.

Tekirdağ, Osmanlı Devleti döneminde; 1879 yılında Belediye statüsünü elde etmiş ve ilk Belediye Başkanı Hasan Cemali Baba olmuştur. Aradan geçen 139 yıl içerisinde 37 belediye başkanı görev yapmıştır.

Tekirdağ´a, nüfus ve şehirleşme bakımından örnek olabilecek bazı illerin başkan değiştirme sıklığını değerlendirdiğimizde ise şöyle bir tablo ortaya çıkıyor: Eskişehir´de 140 yılda 30 başkan, Edirne´de 140 yılda 25 başkan, Gaziantep´te 148 yılda 33 başkan görev yapmıştır.

Tekirdağ 139 yılda 37 başkan ile 3,7´lik ortalamasıyla belediye başkanlarının hizmet sürelerinin en kısa olduğu iller arasında yer almaktadır.  Bir belediye başkanının görev süresi 5 yıl olduğuna göre Tekirdağ´ın Belediyecilik hizmetlerinden neden yeterince istifade edemediği bariz bir şekilde anlaşılıyor.

Yani belediyecilik hizmetleri uzun soluklu işlerdir, vakti gelmeden yapılan her değişiklik yarım kalan bir proje, tamamlanmamış vizyon demektir. Sonuç; gelişimini tamamlayamamış yamalı bohça gibi bir Tekirdağ…

Bu kısır döngüden kurtulmamız, yine bizlerin elindedir.

Tekirdağ´ın gelecek beş yılı Kadir Albayrak başkanlığında vizyon projeleriyle dolu dolu geçecek. Buna birçok basın toplantılarında şahitlik etmiş bulunuyorum.

Mesela, Balkan Türkleri ve Yurt Dışı Daire Başkanlığı biriminin kurulacak olması, bölgemizin turizmine büyük katkı sağlayacak çok önemli bir vizyon projedir.

Tekirdağ´ı planlarken sadece siyasi sınırlar içerisinde geliştirilen projelerin kısır ve verimsiz kaldığını hep birlikte tecrübe etmiş olduk. Elinde birçok imkân olmasına rağmen kabuğunu bir tülü kıramayan Tekirdağ, vizyon çalışmalarının olmayışı nedeniyle kendi nüfus potansiyeli ile yetinmeye çalışan bir konumdadır.   

Tekirdağ´a Büyükşehir marifetiyle yapılacak fiziki yatırımların kalitesini, kıymetini Balkan Ülkelerinde yapılan tanıtım, reklam ve iş birlikleri ile arttırmayı planlayan Albayrak, aynı zamanda ülke içi lokasyon avantajını da ekonomiye katkı sağlayacak şekilde dizayn edecek. İstanbul´a yakınlığı ile bölgemiz müteşebbisi, esnafı en fazla kazancı sağlayacak vaziyete gelecek. 

Gelecek 5 yılda alt yapısı tamamlanmış Tekirdağ, daha modern bir görünüm kazanacak. Caddeleri, sokakları, aydınlatmaları, sosyal donatı alanları ve en önemlisi ulaşımda yaşanan aksaklıklar asgari düzeye çekilerek ilimiz, büyükşehir olmanın nimetlerinden ve Büyükşehir Belediyesi´nin hizmetlerinden fazlasıyla istifade edecek.

Eğer Kadir Başkan yeniden aday gösterilmez ise ilimiz yeni kurulacak ekip ile en az 1 yılını kadroların yenilenmesiyle harcayacak. Kadroların adaptasyon sürecini da dâhil ettiğimiz zaman 5 yıllık hizmet süresinin en az 1,5 yılı kayıp süre olarak Tekirdağlılara yetersiz hizmet olarak geri dönecek. Belediye hizmetlerinden 3,5 yılda yeteri kadar hizmet alamayan halk sonraki belediye başkanlığında yine değişime giderek bir kısır döngüye neden olacak.

Çalışan, üreten, ülke ekonomisine katkı sağlayan ve nüfusu 1 milyonu aşan Tekirdağ ilinin sakinleri olarak cefa dönemini geride bıraktık. Önümüzdeki yıllarda hak ettiğimiz sefayı sürebilmek ve daha yaşanılabilir bir kent haline gelen Tekirdağ´da refah içerisinde kaliteli bir yaşam sürebilmek için 5 yıllık ikinci hizmet döneminde de “Kadir Albayrak” demek zorundayız.
Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
FARUK NAFİZ KILIÇALAN
17.11.2018 10:15:02
Kadir başkanımız bir dönem daha kalmalıdır.. yaptıkları 2. dönemde yapacaklarının teminatıdır... vesselam.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072