BATI TRAKYA TÜRK PARTİSİNDEN MESAJ VAR
21 Mart 2020 tarihinde ülkemizin ulusal gazetelerinden Kathimerini´de yayınlanan bir karikatür Müslümanları ve Türkleri hedef almıştır. Karikatürden anlaşıldığı üzere Koronavirüs´ün Müslüman ve Türklerden çıktığı algısı yaratılmaya çalışılması insan aklına aykırı bir davranıştır.
Tarih: 24.3.2020 07:39:40/ 1307okunma / 0yorum

BASIN AÇIKLAMASI

Başbakan Kiriakos Miçotakis dün halka seslenişinde 23 Mart 2020 Pazartesi saat 06:00 itibariyle Koronavirüs´ün yayılmasını önlemek amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan etti. Alınan tüm önlemleri ve yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğimizi önceki açıklamalarımızda da ifade etmiştik. Hükümet tarafından alınan son önlemi, her şeyden önce insan sağlığı ilkesine dayanarak yerinde buluyor, tekrar değerli halkımızdan tüm önlemlere harfiyen uymasını istirham ederiz.

Ancak son haftalarda dünyayı ve özellikle de Avrupa kıtasını kasıp kavuran Koronavirüs kabusu varken maalesef ülkemizde ve bölgemizde yaşanan bazı ırkçı yaklaşım ve olaylara dikkati çekmek zorunda bırakılıyoruz.

21 Mart 2020 tarihinde ülkemizin ulusal gazetelerinden Kathimerini´de yayınlanan bir karikatür Müslümanları ve Türkleri hedef almıştır. Karikatürden anlaşıldığı üzere Koronavirüs´ün Müslüman ve Türklerden çıktığı algısı yaratılmaya çalışılması insan aklına aykırı bir davranıştır. DEB Partisi olarak tüm dünyanın zor bir dönemden geçtiği bugünlerde herkesin farklı kültür, inanç ve kimlikleri söz konusu salgınla bağdaştıracak hareket ve eylemlerden kaçınması gerektiğini ifade etmek isteriz.

Bölgemizde yaşanan bir diğer hadise ise tamamıyla insani ve sağlık konularında bile ayrımcılık yapılabileceğini bize göstermiştir. İskeçe Devlet Hastanesi geçen haftadan itibaren Koronavirüs vakalarını açıklıyor ve ilk 4 vakada hiçbir ayrıntıya girmezken 5. vakadaki açıklamada köy ismine yer verdiği gözlenmiştir. Hastanenin beşinci vakayla ilgili açıklamasında daha önceki açıklamalardan farklı bir yöntem benimsenerek İskeçe´nin balkan kolunda bulunan Türk Azınlık köyü Şahin açıkça zikredilmiştir. Bunun ırkçı bir yaklaşım olduğu ve toplumumuz tarafından tepkiyle karşılandığını vurgulamak isteriz. Daha sonra konuyla ilgili çıkan haberlerde İskeçe Devlet Hastanesİ Müdüresi Elena Rafaela´nın herhangi bir art niyeti olmadığı yazılsa da, hastaneden resmi bir açıklama beklediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

Ayrıca konuyla alakalı olarak sosyal medyada yapılan yorumlarda İskeçe´nin koronavirüs vakalarından korunması amacıyla İskeçe – Şahin karayolunun 8. kilometresindeki antidemokratik yasak bölge bariyerinin yeniden uygulamaya konması önerisini yapan kişi ve bu anlayışı da şiddetle kınıyoruz.

Bu zor günlerde bu tür ayrımcı ve ırkçı eylem, açıklama ve anlayışlara dur denmesi gerektiğini bir kez daha ifade etmek isteriz. Bölgemizi, ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen bu salgını ve bu zor günleri hep birlikte dayanışma ve sabırla atlatacağımıza inandığımızı vurgularız.

DEB Partisi
Kaynak: Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: BATI TRAKYA TÜRK PARTİSİNDEN MESAJ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖZTRAK: KARANTİNAYA ALIP BORÇ YAZIYORLAR
ÖZTRAK: KARANTİNAYA ALIP BORÇ YAZIYORLAR
Oysa Umumi Hıfzıssıhha Kanunu´nun 83. maddesine göre karantinaya alınan kişilerin ve ailelerinin giderleri, devlet tarafından karşılanmalıdır. Yasa “giderini karşılayın” diyor
İYİ PARTİ TEKİRDAĞ İL BAŞKANLIĞI AÇIKLADI: 150 SAĞLIKÇI ASLİ GÖREVİNİN DIŞINDA ÇALIŞTIRILIYOR
İYİ PARTİ TEKİRDAĞ İL BAŞKANLIĞI AÇIKLADI: 150 SAĞLIKÇI ASLİ GÖREVİNİN DIŞINDA ÇALIŞTIRILIYOR
Sağlık çalışanlarının Tekirdağ´da zor şartlar altında görev yaptığını ifade den Alkaya, “Sağlık personellerimiz çok zor durumda görev yapmaktadır. Zorlukların tüm toplum tarafından bilinmesine ve her akşam alkışlarla destek verilmesine rağmen sıkıntıları bir türlü çözülememektedir.
MERAKLA BEKLENEN İL YÜRÜTME VE KOORDİNATÖR İSİMLER AÇIKLANDI
MERAKLA BEKLENEN İL YÜRÜTME VE KOORDİNATÖR İSİMLER AÇIKLANDI
Gelecek Partisinde Görev Dağılımı Gerçekleşti
CHP´ Lİ VEKİL AYGUN: “VATANDAŞ HEM KOVİD-19 VİRÜSÜ İLE HEM DE İŞSİZLİK VİRÜSÜ İLE SAVAŞAMAZ!”
CHP´ Lİ VEKİL AYGUN: “VATANDAŞ HEM KOVİD-19 VİRÜSÜ İLE HEM DE İŞSİZLİK VİRÜSÜ İLE SAVAŞAMAZ!”
Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Kovid-19 salgınının ardından işini kaybeden ve zor duruma düşen vatandaşlar için İş Kanunu´na 3 maddelik “Korona ayarı” yapılmasını istedi.
ÖZTRAK: ÖNCE İŞ VE GELİR GÜVENCESİ, ARDINDAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
ÖZTRAK: ÖNCE İŞ VE GELİR GÜVENCESİ, ARDINDAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez´de MYK gündemine dair düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
TEKİRDAĞ - PROVOKASYONLARA İTİBAR ETMEMELİYİZ
TEKİRDAĞ - PROVOKASYONLARA İTİBAR ETMEMELİYİZ
Ekonomik paketle alakalı açıklama yapan İl Başkanı Mestan Özcan bu ekonomik paket için son derece faydalı dedi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.7549
EURO
7.2990
GAZETENİZİ BASILI OLARAK BURADAN OKUYUN