BAŞKAN İBRAHİM UYAN´ IN DÜNYA KANSER GÜNÜ MESAJI
Başkan Uyan; ”Kanserin erken teşhis amacıyla Marmaraereğlisi Toplum Sağlığı Merkezi ile koordineli olarak ilçemizde yaşayan tüm bayanları KETEM taramalarını periyodik olarak yapmalarını sağlamaktayız
Tarih: 4.2.2019 22:06:31/ 415okunma / 0yorum

“Kansere neden olabilecek çevresel faktörlere karşı mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz”

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında kansere neden olan çevresel faktörlere dikkat çekti.

Başkan Uyan, kanser hastalığında çevresel faktörlerin etkisinin % 90 ila 95 arasında olduğunu ifade ederek ilçede ve bölgede kansere neden olabilecek çevresel faktörlere karşı mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini söyledi.

ÇEVRESEL FAKTÖRLERİN ETKİSİ 95

Başkan Uyan mesajında; “Kanser, dünyada ve Türkiye´de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık 163 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanserin oluşumunda genetik faktörlerin etkisi % 5–10 iken, çevresel faktörlerin etkisi % 90 ila 95 arasındadır. Gelişen teknoloji sayesinde çağımızın en ölümcül hastalıklarından biri olan kanser hastalığının tanı ve tedavisinde ilerlemeler kaydedilse de, kanser dünyada ve ülkemizde hala can almaya devam etmektedir. Çevresel faktörlerin etkisinin % 90 ila 95 arasında olduğu kanser hastalığına karşı yaşanabilir bir çevreyi korumak, vatandaşlarımızın sağlıklı bir ortamda yaşayarak çocuklarını büyütmesini sağlamak bizlerin en büyük görevidir. Bu sebeple vatandaşlarımızın gelecekte sağlıklı bir çevrede hayatlarını devam ettirebilmesi için verdiğimiz mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Gerek belediye olarak gerekse STK´larla verdiğimiz mücadelemiz ilçemizde ve bölgemizde yaşayan tüm vatandaşların sağlığını korumaya yöneliktir. “dedi.

Başkan Uyan; ”Kanserin erken teşhis amacıyla Marmaraereğlisi Toplum Sağlığı Merkezi ile koordineli olarak ilçemizde yaşayan tüm bayanları KETEM taramalarını periyodik olarak yapmalarını sağlamaktayız. 4 Şubat Dünya Kanser Günü´nün vatandaşlarımızın kanser konusunda bilinçlenmesine vesile olmasını temenni ediyor, kanser hastalarımıza acil şifalar diliyorum. “diyerek sözlerini tamamladı.








Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.8564
EURO
6.5172