BASININ CESUR SESİ ÖNERGE VERDİ
Kamu hizmeti yapan gazetelerin SGK primleri ve vergi ödemelerinde büyük ölçüde zorlandıkları gözlemlenmektedir.
Tarih: 26.9.2019 00:12:39/ 734okunma / 0yorum

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Basın İlan Kurumu´nun 2019 yılı verilerine göre, Türkiye´de resmi ilan yayınlama hakkına haiz 1075 gazete bulunmaktadır. Gazetelerde çalışan sayısı 7 bin 593 kişidir.  Bu gazetelerde toplamda 3 bin 211 gazeteci, basın kartı sahibidir.

Demokrasimizin dördüncü gücü olan medya, bugün hem ekonomik hem fikir-düşünce özgürlüğü açısından büyük bir darboğazda bulunmaktadır. Basın kurumları, giderek küçülmektedir. Şu anda 10 binin üzerinde gazeteci işsiz kalmıştır.

Kâğıdın tonu 600 dolardan 900 dolara fırlamıştır. Türkiye, kâğıdın yanı sıra, boya, kalıp gibi diğer gazete girdilerinde de dışa bağımlı hale gelmiştir.

Ekonomik durgunluk nedeni ile işletmeler, reklam harcamalarını kısmış, bu da gazetelerin reklam ve satış gelirlerini büyük ölçüde düşürmüştür. Özel sektör reklam bütçesini kısarken, resmi devlet kurumları da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilana çıkmak yerine istisnai uygulama olan “davet usulü alımlarını” tercih etmeye başlamıştır. Bu durum, gazetelerin ilan gelirlerini de sekteye uğratmıştır.

Kamu hizmeti yapan gazetelerin SGK primleri ve vergi ödemelerinde büyük ölçüde zorlandıkları gözlemlenmektedir.  

Resmi ilan tarifelerinde iki yıla aşkın süredir artış yapılmaması, basının mağduriyetini arttırmıştır. İcra ilanlarının gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılması yönünde düzenleme yapılacağı yönündeki duyumlar, endişe yaratmaktadır. Böyle bir düzenleme, yerel ve ulusal tüm gazetelerin can suyunu kesecektir.

Basının başta mali olmak üzere yaşadığı sıkıntıların tüm boyutları ile incelenerek, İçtüzüğümüzün 104. ve 105. maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurularak konunun araştırılmasını arz ederiz. (24.09.2019)

Saygılarımızla.
Kaynak: Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: BASININ CESUR SESİ ÖNERGE VERDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.9288
EURO
6.5473