BAKANIN AÇIKLAMASINA GÖRE, İSTANBUL HAVALİMANI ŞARTNAMESİNE PİST ISITMA SİSTEMİ KONULMAMIŞ
Bakan Turhan, uçuş güvenliği için tedbirler alındığını belirterek, “Dünyada çeşitli nedenlerle pist ısıtma sistemlerinin kullanımı tercih edilmemektedir” dedi.
Tarih: 4.8.2019 23:48:42/ 665okunma / 0yorum

İSTANBUL HAVALİMANI ÇEVRESİNDEKİ RÜZGÂR ENERJİ SANTRALLARI KALDIRILACAK

YENİ HAVAALANI´NA ESKİ TİP KAR TEMİZLEME YAPILACAK

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, İstanbul Havalimanı´nda rüzgâr sorunu nedeniyle Rüzgar Enerji Santrallarının (RES) neden kaldırılmadığını ve karlı havalar için pist ısıtma sisteminin neden kurulmadığını sordu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, soru önergesine verdiği yanıtta, RES´lerin bölgeden kaldırılması yönünde çalışmaların devam ettiğini, İstanbul Havalimanı´nın sözleşme ve şartnamelerinde pist ısıtma sistemi yer almadığını açıkladı. Karla mücadele ekip ve ekipmanları oluşturulduğunu kaydeden Bakan Turhan, uçuş güvenliği için tedbirler alındığını belirterek, “Dünyada çeşitli nedenlerle pist ısıtma sistemlerinin kullanımı tercih edilmemektedir” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, İstanbul Havalimanı´nın doğrudan deniz üzerinden gelen rüzgârlara açık olduğunu belirterek, Türk Hava Kurumu Teknik Birimi´nin Karadeniz´den gelen rüzgârlar nedeniyle projeye onay vermediğini anımsattı.
Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.8979
EURO
6.5412