AYGUN´ DAN TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNE İSYAN
Aygun, “Belli ki çiftçiyi gözden çıkarmışlar. Ancak karnımızı doyuran çiftçilerimiz gırtlağına kadar borç içinde. Bu borç sorunu çözülmezse hepimiz aç kalırız
Tarih: 30.1.2020 23:57:00/ 1420okunma / 0yorum

“ÇİFTÇİ TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNDEN KAÇIYOR ÇÜNKÜ HOLDİNGİ GİBİ YÖNETİLİYOR”

“TARIM KREDİ KOOPERATİFİ, PİYASADAN PAHALI GÜBRE SATIYOR, YÜKSEK FAİZLİ KREDİ VERİYOR”

AYGUN´DAN ÇİFTÇİ BORÇLARI İÇİN ÇARPICI ÖNERİ:

“TARIM KANUNU GEREĞİ ÇİFTÇİYE TARIMSAL DESTEKLEMELER İÇİN 177 MİLYAR TL ÖDEMENİZ GEREKİRDİ, ÖDEMEDİNİZ, BU PARA İLE BORÇLARI KAPATIN!”

AYGUN, KÜRSÜYE MAZOT, GÜBRE, İLAÇ, TOHUM ŞİŞELERİ İLE ÇIKTI…

CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ DR İLHAMİ ÖZCAN AYGUN´UN ÇİFTÇİNİN SORUNLARINI ARAŞTIRMA ÖNERGESİ AKP VE MHP OYLARI İLE REDDEDİLDİ

CHP VEKİLİ AYGUN, ÇİFTÇİ BORÇLARI İÇİN TARIM KANUNU GEREĞİ ÇİFTÇİYE VERİLMESİ GEREKEN 177 MİLYAR TL KAYNAĞI ADRES GÖSTERDİ

AYGUN, ÇAY ÜRETİMİNİN DE MEVSİMSEL DON KAPSAMINA ALINMASINI ÖNERDİ

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, 2019 yılı sonunda çiftçi başına 49 bin TL´ye çıkan borçların çözümlenmesi için Araştırma Önergesi verdi. Önergenin görüşülmesi CHP ve AKP milletvekillerinin oyları ile reddedildi. Aygun, “Belli ki çiftçiyi gözden çıkarmışlar. Ancak karnımızı doyuran çiftçilerimiz gırtlağına kadar borç içinde. Bu borç sorunu çözülmezse hepimiz aç kalırız” dedi.

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ, HOLDİNGİ GİBİ YÖNETİLİYOR!

Aygun, dün TBMM Genel Kurulu´nda kürsüye mazot, gübre, tohum, ilaç ve yem şişeleri ile çıkarak, çiftçinin tarım girdilerinde yüzde 100´e varan zamlar nedeniyle yaşadığı mağduriyeti anlattı. Bu sorunların çözümü için verdiği Araştırma Önergesi´nin kabul edilmesini isteyen Aygun, çiftçinin çaresizlik içinde olduğuna işaret etti.

Çiftçinin Tarım Kredi Kooperatiflerinden kaçmaya başladığına işaret eden Aygun, “Çünkü çiftçiyi desteklemek için kurulmasına karşın Holding mantığı ile işletiliyor. Tarım Kredi iştiraki olan Gübretaş, çiftçiye özel sektörden pahalı gübre satıyor. Gübretaş´ın “20-20" taban gübresi 1850 liradan özel sektörde 1490 liradan satılıyor. İnsaf, insaf!” diye tepki gösterdi.

YÜKSEK KREDİ

Aygun, Tarım Kredi Kooperatiflerinin indirimli değil yüksek faizli kredi verdiğini de belirterek, şu eleştirileri yaptı:

“Çiftçinin kooperatifi olan Tarım Kredi Kooperatiflerinden kaynak kullanım katkı payıyla beraber yüzde 32,5´a varan faizlerle çiftçiyi bitirdik. Ziraat Bankası çiftçilere kredi veriyor, ama yarısını Çiftçi Kart´a yüklüyor. Oysa çiftçiye nakit lazım çünkü dışarıdan daha ucuz fiyatla yem, gübre alıyor!”

“ÇİFTÇİ TEFECİYE GİDİYOR!”

Aygun, Ziraat Bankası´nın kredi vermek için “memur kefil olacak, evin şehirde olacak, tarlan ipotek edilecek” gibi şartlar istemesini de eleştirerek, “Bu şekilde çiftçiyi özel bankaların, tefecinin kucağına bırakıyoruz” diye konuştu.

Ziraat Bankası´nın borç yapılandırmasına çiftçilerin rağbet etmediğini de anımsatan Aygun, “Çünkü bu da cazip gelmedi!” diye konuştu.

TARIM KANUNU´NU KAYNAK GÖSTERDİ

Tarım Kanunu´nun 21´inci maddesine göre GSMH´nın yüzde 1´nin çiftçiye tarımsal destek ödemesi için ayrılması gerektiğini vurgulayan Vekil Aygun, “Bu parayı bugüne kadar hiç vermediniz, GSMH´nin binde 40´ı kadar ödeme yaptınız.  Çiftçimize 2007´den beri tam tamına 177 milyar lira borcunuz var. Gelin bu para ile çiftçinin borçlarını yapılandıralım” dedi.

“ÇİFTÇİYE MAZOTUN ÜÇTE BİRİ BİLE VERİLMİYOR”

Elindeki mazot şişesini gösteren Aygun, eski Başbakan´ın çiftçilere yönelik “Mazotun yarısı bizden, yarısı sizden” sözlerine işaret ederek, “Ne yarısı! Üçte birini bile vermiyorsunuz” diye isyan etti.
Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.0578
EURO
6.5596