ADEM DALGIÇ FARKI
Tekirdağ´a iz bırakanlar kimlerdir diye sorarsanız ilk 3´te sıralayacağım isimlerden bir tanesi Adem Dalgıç´tır.
Tarih: 22.11.2018 11:55:45/ 1216okunma / 1yorum

Aynı zamanda Tekirdağ´da Beyin Cerrahı olarak tanıdığımız sayılı doktordan bir tanesidir. Ama asıl Tekirdağlılar O´nu Belediye Başkanlığı döneminden hatırlayacakladır. Çok kıymetli olan mesleğini bırakarak 2009-2014 yılları arasında kendisini, Tekirdağ´ ın son belediye Başkanı olarak tanıdık.  

Başkanlığı döneminde iz bırakacak çok önemli projeleri hayata geçirdi; en önemlisi Tekirdağ´a temiz bir çevre, temiz bir deniz kazandırmak adına Cumhuriyet tarihinin en büyük altyapı yatırımı olan Biyolojik arıtma tesisinin projesini hazırladı, kredisini buldu ve başkanlığı sona erdiği için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi projeyi ele alarak başarıyla tamamladı. Bu dev proje ile Tekirdağ, Biyolojik arıtma tesisine sahip nadir illerden biri oldu.

Başka önemli bir çevre sorunu olan Tekirdağ´ın hemen yanı başında Muratlı Caddesi´nin sonunda devasa şehir çöplüğünü hatırlayın... Tahminen 100 dönüm üzeri bir alanda yığılan çöplerin yaydığı koku şehre gelir, gaz sıkışmaları nedeniyle patlamalar, yangınlar çıkardı. Yani, şehrin hemen bitişiğinde çevre felaketiyle yatıp kalkıyorduk.

Bu çöplük yine Adem Dalgıç başkanlığında ıslah edildi, drenajı yapıldı, üzeri toprak ile kapatıldı, havalandırma boruları ile gaz sıkışmasından kaynaklanacak riskler ortadan kaldırıldı ve aynı alana Adem Başkanın döneminde kent ormanı yapılması planlandı, zeminin oturması için beklenen süre zarfında başkanlığı sona erdiğinden bu proje hayata geçirilmeyi bekliyor. Çünkü Tekirdağlıların o zamanlar çok konuştuğu, takdir ettiği projelerin en başında gelmekteydi. 

Başka önemli bir icraatı daha var; Eski bedesten etrafını açmak için Hal ve bitişiğindeki binaları yıkarak Tekirdağ´ın tarihi dokusunu ortaya çıkartmak oldu. Binaların yıkımı için verilen hukuk mücadelesini unutmak mümkün değil. 5 yıllık hizmet süresi bu alanı açmaya yeterli oldu ve gözlerden uzakta olan Tarihi Bedesten binası tüm ihtişamıyla ortaya çıkarıldı. Bu bölge bugün şehrin göbeğinde nefes alabileceğimiz nadide bir alan haline gelmişse bunda ilk adımın sahibi  Adem Dalgıç´ dır.

Konu belediye olunca her zaman şu cümleyi kurmaya özen gösterdim: Yerel yönetimlerde başarıyı yakalamak için en az 2 dönem hizmet şarttır. Erken yapılan değişiklik yarım kalan projeleri de geri itebilir. Ve haliyle bu hal Tekirdağ´ ın kaybı demektir.

Yazılarımı kaleme alırken sınır koymak zorundayım. Adem Başkan döneminde kazançlarımız az buz değildir.  En iyisi; küçük bütçelerle, kısa zamanda, devasa hizmetler dönemi deyip geçelim.

Adem Başkan´ın 5 yıllık hizmet süresince şehrimize kattığı en büyük vizyon temiz bir çevre, yaşanılabilir bir kent hayali olmuştur.

İlk giriş paragrafımda efsane isimler kimdir diye sorarsanız ilk 3´de Adem Başkanın ismini saymamın sebebini umarım anlatabilmişimdir. Yapılan işler zor ve 5 yıl gibi süreye sığdırılmış altın icraatlar.    

Adem Başkan ile Belediye Başkanlığı döneminden sonra da bağımız hiç kopmadı. Tekirdağ Macar Dostluk Derneğinde 2 dönemdir aynı yönetimde çalışmaya devam ediyoruz.

Son olarak; iki gün önce gazetemize ziyarete gelen Sn. Dalgıç´ la Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi aday adaylık sürecini konuştuk. 2017 Haziran seçimlerinde CHP´den 5. Sıra Tekirdağ Milletvekili adayı olmasını çok büyük bir kazanım olarak değerlendiriyor ve şöyle devam ediyor:  “Milletvekilliği adaylık dönemimde il genelinde ilçe örgütlerimizle kapı kapı gezerek halkımız ile bir olduk. Bu vesileyle hem ilçe örgütlerimizle hem de vatandaşlarımızla yakınlık kurduk. Belediye başkanlığı dönemimde edindiğim tecrübeye bir de milletvekilliği adaylığı tecrübemi ilave etmiş oldum. Bu tecrübelerim ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak ilimize katacağım çok şey var” diyerek heyecanının üst seviyede olduğunu bizlere aktarmış oldu.

Lafı fazla uzatmadan Adem Başkana ziyaretinden dolayı çok teşekkür ediyor, çıkmış olduğu bu yolda başarılar diliyorum.
Kaynak: Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: ADEM DALGIÇ FARKI
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mehmet PORTAKAL
22.11.2018 23:10:37
Halkla İLİŞKİLERİ ve TANITIM, Propagandası NOKSAN, kendisine bir MEDYA-Basın temsilcisi olarak, değerli büyüğüm HASAN ERGEden İlham almasını ÖNERİRİM, Saygılar,
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072