2100 öğrencisiyle Fen Edebiyat Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Sayın Mustafa Kemal Sezgintürk´ ü makamında ziyaret ederek soru-cevaplı kısa söyleşimizi yaptık.
Tarih: 21.12.2015 15:00:53/ 7363okunma / 0yorum

/resimler/2015-12/21/1506313188162.jpg

 

NKÜ´ ye bağlı fakültelerimizi çok az tanımaktayız. Gazete olarak imkânlarımız ölçüsünde tanıtmaya gayret edeceğiz. Bu anlamda Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Sayın Mustafa Kemal Sezgintürk´ ü makamında ziyaret ederek isteğimizi belirttik. Sağ olsun, kabul edince aşağıda verdiğimiz soru-cevaplı kısa söyleşimizi yaptık.

Yaşınız çok genç, kaç yaşında profesör oldunuz?
36 Yaşında Profesör oldum. Şu an yaşım 38´ dir.

Fakültenizi tanıtır mısınız?

Fen Edebiyat Fakültesi 2006 yılında kurulup bugüne kadar en hızlı gelişen sayılı fakültelerden biridir. Genellikle Gazi, ODTÜ, EGE… Gibi büyük üniversitelerden gelen çok değerli hocalarımızla kurduk fakülteyi. Kimya bölümüyle başladık önce, sonra Fizik, Biyoloji ardından Matematik bölümü oldu ve şuan toplam, 12 bölümde hizmet veriyoruz.

Fakülte bölümleri hareketli mi, öğrenci tercihleri nasıl?

Fizik ve Biyoloji bölümlerimizde Türkiye´de olan genel sıkıntı hâkim. Öğrenci tercihi az olduğu için maalesef Biyoloji bölümü geçen sene kapandı. Fizik Bölümü de 3 yıldır öğrenci alamıyor ama lisansüstü eğitimlerimiz devam ediyor. Doktora eğitimi her iki bölümde de var. Kimya, Matematik bölümlerinde hem yüksek lisans, hem doktora seviyesinde oldukça fazla öğrencimiz var. Sözel bölümlerimiz çok faaldir. Alman, Fransız ve İngiliz Dil Edebiyatı bölümlerimiz hem 1. Öğretim, hem de 2. Öğretim tam kapasiteyle öğrenci alıyor. Hiç boşluğumuz yok; o anlamda çok mutluyuz.

Fakültenizin edebiyat alanına rağbet var mı, avantajlarınız nelerdir?

Türk Dili Edebiyatı, Coğrafya, Tarih, Sosyoloji bunların hepsi öğrencisi olan bölümler; 30-40 arası öğrenciler ve bu Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir sayı. Tabi coğrafi konumumuzun da büyük avantajı var. İstanbul´a yakınlığımız daha fazla öğrenci gelmesine etkendir. Avantaj dediniz; biraz önce söylemiştim: Kimya ile ilgili en büyük avantajımız, malumunuz üzere civarda çok fazla sanayi kuruluşunun olması ve istihdamda çok büyük avantaj sağlamasıdır. Bir diğer avantajımız da Bölgedeki tek kimya bölümü olmamızdır. Edirne Kırklareli, Çanakkale hatta Balıkesir, Denizli, Muğla… Atatürk Üniversitesinde bile 30 Kimya Profesörü olmasına rağmen orada kimya bölümü kapandı. Bu yönden biz çok şanslıyız. Kimya camiası tarafından oldukça önemli bir durumdur.

Yüksek lisans diyorsunuz, nedir, öğretim üyesi kadronuz nasıl?
Yüksek lisans ve doktora çalışmalarımız devam ediyor. Sanayi Bakanlığıyla yürüttüğümüz projelerimiz var. Fakültemizde 72 Öğretim Üyesi, 41 Öğretim elemanı ile 2100 civarında öğrenciye hizmet verilmektedir. Üniversitenin 2. Büyük fakültesiyiz.

Yabancı dil bölümlerinden bahseder misiniz?
Bizim mevcutta 3 yabancı dil bölümümüz zaten var. Bunlara ilave Japon Dili ve Rus Dili Edebiyatı Bölümlerimiz de açık. Japon Dilinde 2 öğretim üyesi arkadaşımız var. 2016 yılında bir arkadaşımızı daha alacağız ve YÖK öğrenci göndermeye başlayacak. Rus Dilinde şu an öğretim üyesi arkadaşımız yok, ancak doktora yapan arkadaşlarımız var. 3-4 sene içerisinde doktoralarını tamamlayıp gelecekler ve bu bölümü aktif hale getireceğiz.

Teşekkür ederim. Zahmet verdik.
Ben teşekkür ederim.
Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114